З 2023 року власникам сільськогосподарських паїв, які обробляють їх самостійно, та орендарям необхідно буде сплачувати мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) — так званий податок на 1 га. Закон набрав чинності ще у 2021 році, але нарахування й сплата починаються з 2023 року.
Мінімальне податкове зобов’язання — не новий податок. Це мінімальна сума вже наявних податків, зборів, платежів, які мають бути сплачені у розрахунку на 1 га с/г земель в обробітку. З основними нюансами нововведення Соціальній інформаційній платформі допомогла розібратись юристка із земельних питань Вікторія Кіпріянова.
Скільки платити
Мінімальне податкове зобов’язання становитиме 4 % від нормативно-грошової оцінки (НГО) землі у 2023 та 2024 роках. А у 2025 році зросте до 5 % від НГО. Нормативно-грошова оцінка в кожному регіоні різна, тому сума сплачених податків теж буде різною. Зазначають, що вона коливатиметься від 1200 до 1500 грн/рік з 1 га. Для сімейних фермерських господарств, які зареєстровані платниками єдиного податку 4 групи, діє пільгова ставка 2 %.
Втім, сплатити потрібно буде лише різницю між нарахованим МПЗ і сумою податків, сплачених власниками або орендарями, якщо така буде.
Податок за 1 га сплачується за рік. І у 2023 році його платитимуть за 2022-й.
Хто платитиме
МПЗ сплачується із земель с/г призначення, які знаходяться за межами населеного пункту. Тобто городів, садів, присадибних ділянок це не стосується. І що найголовніше — сплачує кошти той, хто землю користується. Тобто, якщо людина обробляє свої паї самостійно, то вона й сплачуватиме податок на 1 га. Якщо паї передані в оренду, що підтверджено офіційним договором, тоді кошти сплачує орендар.
Втім, якщо землю обробляє й має з неї прибуток орендар, але договір оренди з ним не укладений, тоді податок на 1 га сплачуватиме власник паїв. І якщо договір оренди буде оформлено вже у 2023 році, то тут, за словами юристки, є нюанси, які важливо розуміти.
«МПЗ за 2022 рік буде визначатись у 2023 році. Це означає: якщо власник передасть землю в оренду у 2023 році й орендар зареєструє відповідне право, МПЗ за 2022 рік буде нараховуватись цьому власнику, адже у 2022 році землею користувався він. А вже у 2024 році МПЗ за 2023 рік буде визначатись із врахуванням обставин передання землі в оренду. Наприклад, якщо право оренди зареєстроване 01.03.2023 року, то платником МПЗ за 2023 рік з 01.01.2023 року по 28.02.2023 року буде власник, а вже з 01.03.2023 по 31.12.2023 року — орендар такої землі. При цьому відповідне податкове повідомлення про нарахування МПЗ за 2023 рік власник повинен отримати вже у 2024 році (до 1 липня)», — пояснює Вікторія Кіпріянова.
На кого не поширюється
Водночас, зазначає юристка, не за всі с/г землі необхідно сплачувати МПЗ. Передбачено перелік земель, з яких податок не сплачується зовсім, та перелік таких, які тимчасово звільнені від нарахування МПЗ.
Так, мінімальне податкове зобов’язання не визначається для:
- земельних ділянок, що використовуються дачними (дачно-будівельними) та садівничими (городницькими) кооперативами (товариствами), а також набуті у власність/користування членами цих кооперативів у результаті приватизації (купівлі/продажу, оренди) у межах земель, що належали цим кооперативам (товариствам) на праві колективної власності чи перебували в їхньому постійному користуванні;
- земель запасу;
- невитребуваних земельних часток (паїв), розпорядниками яких є органи місцевого самоврядування, крім тих, які передані в оренду;
- земельних ділянок зон відчуження, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- земельних ділянок с/г призначення, які станом на 1 січня 2022 року знаходилися в межах населених пунктів;
- земель, які розташовані на тимчасово окупованій території або на лінії зіткнення.
Не нараховуватиметься податок за 2022 та 2023 роки за землі, розташовані на територіях, де ведуться чи велися бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих російськими військами. Також податок не сплачується за землі, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Авторка: Тамара Тисячна, фото: zmi.ck.ua