«Моя пісня — зброя, я її міцно тримаю й нікому не віддам», — лідерка гурту «Лісапетний батальйон»

Лідерка гурту «Лісапетний батальйон» Наталя Фаліон не втрачає оптимізму в непростий воєнний час: своїми піснями, спілкуванням з людьми вона старається заряджати позитивом, заспокоїти, дати надію. 

Заслужена працівниця культури розповіла Соціальній інформаційній платформі про те, як зустріла війну, допомогу армії, написання пісень, а також про роботу на городі та закрутки. Зачепила Наталя Іванівна й таку трагічну тему, як втрата дітей. 

Чи вплинула війна на вашу творчість? Якщо так, то яким чином?

Звичайно, вплинула. Я ніколи не думала, що в моєму репертуарі з’являться патріотичні пісні. Я завжди була така жінка-свято, жінка-феєрверк, я знала своє покликання мала радувати народ, мала його веселити. Але як тільки почалася війна, то воно само собою склалося: усі думки, увесь той біль, усі переживання якось вилилися в піснях. Ми люди сільські, практичні, ми одразу оговталися. Довго не думали, куди їхати чи що робити. Ми знали, що вдома стіни допомагають. 

І ми одразу ж включилися в роботу. У нас гурт пісенний, значить, наша бойова зброя це слово. Добре знаю, що воно може й вбити, а може й воскресити. Спочатку народилася одна пісня, а в червні в нас уже був цілий альбом патріотичних пісень. Ось така нова сторінка, абсолютно не схожа з моїм іміджем, з’явилася у творчості «Лісапетного батальйону». Я б ніколи не подумала, що в нас вона буде.

  Чи відбулися зміни за рік війни у творчому колективі, з яким ви працюєте?

Не змінилося нічого. Усі мої жінки на місці. Але дуже додалося хвилювань, бо чоловіки моїх учасниць воюють. Чоловік Людочки Городинської вже рік воює. У Світлани Найчук і син воює, і чоловік. У Русланочки (учасниця гурту Руслана Коцемір авт.) воює чоловік. У Галі (учасниця гурту Галина Загура авт.) зять воює, а племінник розміновує, нещодавно повернувся із завдання в Донецькій області. У нас є за кого хвилюватися. Але ми така родина, яка і в радості, і в біді завжди разом. Ми одна одну підтримуємо, дуже багато спілкуємося, як не телефоном, то щодня зустрічаємося. 

Цілий березень активно працювали на концертах. Жінки залишилися такими ж мудрими, такими ж хазяйновитими, такими ж оптимістичними. Я не бачу, щоб хтось опустив крила, хтось багато плакав усі вірять у нашу перемогу. Разом працюємо, знаємо, що це роблять сьогодні всі без цього неможливо. Треба перемогу наближати всіма способами, не тільки на фронті, але й у тилу, і в піснях. Отже, я дякую Богові, що в мене такий стабільний і гарний колектив, з якими можна і в мир, і у війну, і у вогонь, і у воду. Якщо спочатку був такий патріотичний бум, то вже десь з літа ми знову почалися писати веселі пісні, бо я як ніколи зрозуміла, що без цього неможливо. Треба якось лікувати душі наших українців. А хто як не ми? 

Ви активно долучаєтеся до благодійних концертів. Чи підраховували, скільки коштів вдалось зібрати за весь цей період? 

Якщо сісти й почати рахувати з першого дня, то можна було б підбити. Але я не дуже люблю про це розказувати. Уже коли мені необхідно, наприклад, перед німецькими друзями прозвітувати, то я мушу десь там виставити відео. Я собі роблю помаленьку роботу. Я не можу збирати мільйони. Ми потихеньку збираємо по 100 тисяч, по 50, по 20, і ще раз 100 і ще раз 50… І так капає на якісь конкретні цілі. 

Я співпрацюю з дуже багатьма благодійними організаціями, приєднуюся до їхніх великих проєктів. Маю й свої власні проєкти, не такі великі, але не менш потрібні. Маємо земляків, які воюють. Треба їх і вдягнути, і взути. Тепловізори їм потрібні й машина комусь потрібна. Чотири старлінки купили це очі наших вояків, зв’язок з рідними (Starlink  супутникова система, призначена для доступу до інтернету, авт.). 

Зараз ми знову зібрали кошти. Ще точно не знаємо, куди їх вкладемо. Знаю, що польові рації потрібні. Усе це обговоримо з військкоматом. Спілкуємося з командирами, із земляками. Знаю, що є дуже гарний проєкт в Німеччині щодо збору коштів на реанімобіль. Там живуть наші друзі, і ми долучаємося маємо 4 травня там виступати на великому концерті. 

На безпілотники також додавали свої гроші. Усюди. Нікому не відмовили, хто б не попросив. Виходили й на площі, приїжджали в госпіталі, і у військові частини, і просто на концертних майданчиках. Мене завжди чекають у нашій сільській раді, тому що знають, якщо я поїхала на концерт, то обов’язково привезу гроші. А це дуже потрібно зараз. Воно й раніше було потрібно, і буде ще потрібно.


Чи опікуєтеся ви якимось конкретним батальйоном? 

54-та бригада. Там служать наші хлопці, знаю їх особисто. Допомагаємо їм разом з тернополянами. Зараз, здається, триває збір коштів на автомобілі. А до цього збирали на розвідувальний комплекс «Валькірія» (безпілотник авт.), і не на один, а одразу на чотири. Ми в багатьох бригадах були ще з 2014 року. У нас такі зв’язки вже, знаєте, давні. У нас друзі по всій лінії фронту кругом є наші, і про всіх стараємося подбати. 

Чи є у вас нові творчі задуми: над чим колектив працює сьогодні?

Маємо, звичайно. Є в нас нова пісня про ЗСУ: «ЗСУ тримають оборону»    така бойова, гарна, абсолютно нова. Є ще пісня просто про Галю. Є «Грай, скрипко, грай» моя сольна лірична пісня. «Я не подарунок, я сюрприз»   жартівлива пісня. Нас чекають на студії, будемо працювати вже над новим альбомом, набираємо пісень. Я не люблю повторюватися, я завжди люблю щось нове. Мені навіть дорікають артисти: «У тебе стільки багато пісень, ти можеш працювати з ними». А мені завжди чимось хочеться здивувати свого глядача. І коли людина усміхається, ще раз і ще раз переконуюся: «Наталю, ти правильна молодиця, ти йдеш наміченим шляхом, незважаючи ні на що».

Тексти для своїх пісень ви самі пишете чи колектив долучається? Як відбуваються внутрішні процеси у вашій творчій майстерні?

Текстів моїх пісень, моєї музики, мабуть, більш ніж половина, а може, уже трохи й менше. Мій син Сергій взяв від мами більше, ніж я собі навіть уявляла. Кажуть, що Бог відпочиває на твоїх дітях. А на моїх дітях, слава Богу, він не відпочив (усміхається — авт.). І от останні пісні, увесь патріотичний альбом це абсолютно його тексти. Він настільки вже свою поетичну майстерність розвинув, відшліфував: і байки пише, і казки я не припиняю дивуватися, він мене дивує чи не щодня. 

У мене кожен вірш стає піснею, а тих віршів у нього настільки багато. Ми вже одну книжечку видали, але то творчість більш рання. А зараз, мабуть, уже на дві книги назбиралося матеріалу. Звичайно, я читаю, щось підправляю, з чимось не погоджуюсь, навіть виправляю. Він каже: «Мамо, у мене так не було». А я відповідаю: «У тебе так не було, а зараз буде так». Така в нас творча співпраця. 

Я все обговорюю з дівчатами, зачитую, проспівую. Вони слухають, часом кажуть, що щось там не дуже. Я прислухаюся. Але не завжди чесно зізнаюся (усміхається — авт.). Вважаю, що авторське право залишається за мною. 

Дуже дякую синові, настільки він зараз мене виручає, що я, чесно кажучи, навіть трішки розлінувалася. Колись я сама складала вірші, якісь думки приходили, а зараз я вже чекаю, що син надішле, просто сором (знову усміхається — авт.). Потім кажу собі: «Наталко, ти ще можеш». Я так хочу вірити, що моя найкраща пісня ще не написана. Приходять, звичайно, ідеї до мене, але останнім часом моїх набагато менше, ніж у сина. 

Казки й книжки пов’язані вже більше з дитячою тематикою чи це теж з війною переплетено?

У сина четверо дітей і він пише казки для них. Вони віршовані. Наперед розказую, що це про пригоди метелика. Я вже зробила відео на тих 11 казок. Буде ціла серія, яку викладу в себе на ютуб-каналі. 

А от байки на військову тематику він уже читає на концертах, роблячи перерву, коли ми перевдягаємося. Його сприймають дуже тепло. Я бачу, що це потрібно, це на часі. А якщо згадати його останній патріотичний альбом, пісні «Україна в огні», «Ой, поле, поле», «Він з Бучі, вона з Ірпеня», «Війна війною, а город городом», «Наша хата всюди», «Зібрались бабоньки в неділю на зорі» дуже популярні. Їх уже переспівують, пишуть мені й дякують за поповнення репертуару. Отже, у нас гарний творчий тандем. Ми працюємо дуже плідно, я радію цьому, і слава Богу.

Ще з часів токшоу «Україна має талант» візитівкою вашого гурту стала пісня «Лісапет». Чи продовжуєте її виконувати на концертах? 

Зараз у нас є друга версія. Я працюю з колективом 30 років. Влітку 2022 року мав бути ювілей, планувалося свято в селі. До нього й був написаний оновлений текст «Лісапета»:

Лісапет мій, лісапет

Двоколісний «Гранд Черокі» 

Де ти тільки не бував

За усі минулі роки

На багажник покладу 

Я стареньку вишиванку 

І лечу через життя 

Лісапетом, наче танком.

Останні березневі концерти ми співали саме цей «Лісапет». Але не без того, щоб хтось не попросив заспівати й першоджерело, той найперший «Лісапет», який, власне, і зробив нас «батальйоном» та відомими. 

А що надихнуло вас на написання цієї пісні?  

Це не моя ідея. На той момент, коли з’явився «Лісапет», я мала вже дуже багато власних пісень у народному стилі. Вони були цікаві й людям подобалися. Я тільки пробувала. А мій син був творчим уже з юності. Проте, знаєте, як у молодих: у них своя тематика, свій стиль. 

І от він сидить, грає на гітарі щось собі про лісапет і мелодія інша, і текст інший. А я до молоді завжди прислухаюся, знаю, що треба мінятися, обов’язково треба щось нове включати у свій репертуар. І ця пісня мені настільки сподобалась! Я прослухала й кажу: «Сину, ану давай ще раз з початку й до кінця». Він мені заспівав. Тоді я питаю: «А можна я з цієї пісні зроблю пісню, але для себе трішечки поміняю текст і по-іншому її зроблю?». Він каже: «Та, звичайно, мамо». 

Так ідея й народилася. Була інша мелодія й слова інші, тільки приспів залишився незмінний. А решту я вже під себе написала так, щоб відповідало нашому вікові, нашому іміджеві. Так і народився «Лісапет». Він абсолютно не був запланований на такий широкий загал. Ми собі співали його в селі, у районі й інколи в області, і дуже тішилися, що нас усі люблять. А вже як полюбив світ, ось тоді почали фільтрувати репертуар, почали вже його ретельніше підбирати, а не так, як раніше: за три секунди щось написала й уже співаємо.


Яким був минулий, 2022 рік, для вас, для Наталі Фаліон?

Рік був болючий-болючий. Дотепер свідомість не хоче слухатись. Мозок не підкоряється тому факту, що в нас війна, розруха. Схід розбили, розтрощили, стільки жертв. Дуже часто прокидаюся вночі й хочу себе вщипнути й подумати, може, усе це неправда, може, щось змінилося. 

Рік був дуже складним. Перша половина це взагалі не знали, що буде завтра та як правильно поводитися, як захистити свою родину. Але вибрала правильне рішення село. Приїхали в село й усі тут пів року в хаті жили. Я так і на концертах кажу: діти, внуки, собаки, друзі дітей, друзі внуків, друзі собак тут такий був перевальний пункт (усміхається — авт.). Одні друзі приїжджали, інші від’їжджали. І постійно щось робили: вареники ліпили, на блокпости відвозили, продукти збирали, відправляли. 

Але до всього звикаєш. Ми звикли й почали думати, ну скільки можна дома сидіти? Треба виходити в люди, треба продовжувати. Ми особисто зупинилися у своєму страху. Але це не всі змогли зробити. Тому треба якось підтримувати людей. Ви знаєте, який це страшенний біль для матері, коли втрачаєш дитя? Як з ними говорити? А я маю право про це говорити, бо я також поховала дорослого сина. І, знаєте, байдуже, чи він загинув на фронті, чи він просто заснув і не прокинувся. Материнський біль нічим не загасити він залишається назавжди. Так я і розмовляла з людьми. 

Я приходила до себе на ринок, як психолог-реабілітолог. До мене підходили люди, питали мою думку. Так десь через тиждень або щотижня я просто спілкувалася з людьми на вулиці, на ринку, у магазині. Хто б інтерв’ю не просив, я всі інтерв’ю давала. Бо я розуміла, що за мною слідкують, я  авторитет і мене послухають. Уже вдалося налагодити цілі концертні тури, де не один концерт, а їх багато, коли планомірно переїжджаєш з одного міста в інше. У мене аншлаги, усі зали заповнені, люди приходять. Після того ще годину фотографуємося, обов’язково кожному на пам’ять автограф, фотографію. 

Я так твердо стала на ноги. Спочатку в мене ще були десь глибоко в душі якісь маленькі сумніви, що зараз, можливо, не до жартівливої програми, може, комусь боляче. Я знаю, що є такі люди. Але більшість правильно зрозуміли, чому я зараз так багато працюю, чому так багато в мене жартівливих пісень. Тому що це потрібно. 

Люди втомилися, люди відчули, що війна продовжується. Спочатку чекали, що вона закінчиться завтра чи післязавтра. Але ми й зараз чекаємо. Втім, ми вже трішечки зібрали мізки докупи й знаємо, що треба набиратися десь сили. А для цього потрібен позитив. Час від часу треба перезавантажувати свідомість і я їм допомагаю. Я так дякую Богові, що, мабуть, він для цього й дав мені якесь натхнення, талант і мій колектив. 30 років ми чекали, щоб стати в пригоді народові саме в такий важкий момент, допомогти матеріально, лікувати душі, відігрівати лід, який скував серця наших українців. 

На початку розмови ви сказали, що словом можна як ранити, так і окрилити. Якими словами мотивуєте своїх глядачів, підписників?

Так і кажу, що плакати в подушку ми не маємо права. Заради тих, хто вже віддав своє життя. Ми маємо, як ніколи, черпати силу в родині, у тому місці, де народилися. Зараз ми маємо жити. «Хто як не я?» ось яке гасло має бути. І не треба задавати питання Богові: за що, чому, коли? Є таке слово «треба». «Можу» чи «не можу» не підходить. 

Навіть якщо ти не можеш допомогти чимось фізично, матеріально. Але якщо ти вийшов на свій город, взяв у руки лопату чи сапу, то працюєш і знаєш, що треба буде годувати не тільки свою родину й самого себе, але й усю Україну. 

Особливо, для села це актуально. Я ніколи ще не робила стільки закруток, як цієї осені, хоча в мене велика родина. Зараз, відкриваючи свою комору, бачу, що їх залишилося дуже мало. І я тішуся з цього, бо усвідомлюю, що я зі всіма мала чим поділитися. 

І я знову посадила на зиму вже стільки цибулі, що ми б в житті її не з’їли мішками будемо збирати. Але я знаю, що це потрібно робити. І кожен має знати: те, що ти живеш, то вже добре. Добре, що ти не зляканий, можеш виконувати якусь громадську роботу, когось підтримати добрим словом, випити чаю із сусідкою, яка розплакалася, підтримати її, просто погладити по плечах і заспокоїти,  поплакати разом. 

І найголовніше пам’ятати, що не можна прожити жодного дня двічі: як ти його сьогодні проживеш, то так і буде, маємо вже те, що маємо. Ми не повинні себе десь закривати в замкнутому просторі, не спілкуватися, не мріяти, не думати. Ми маємо поставити велику мету, а разом з нею маленькі. Як будуть маленькі, то й велика ціль буде виконана. Просто треба жити й допомагати жити іншим. Я всім це кажу, і люди мене розуміють. Ми на концертах і сміємося, і плачемо. Мені розказують свої біди, а я їм свої. 

Ми знайшли з моєю Україною, з моїми глядачами спільну мову. Так і будемо продовжувати далі жити, боротися, співати. Без пісні Україна ніколи не залишалася: ні в часи радості, ні в часи печалі. Моя пісня зброя, я цю зброю міцно тримаю в руках і нікому не віддам. 

Автори: Ганна Швець, Сергій Коробкін, фото: фейсбук-сторінка гурту «Лісапетний батальйон»