В Україні розробляють порядок підтвердження стажу працівників зруйнованих підприємств

У липні «Пенсійний кур’єр» розповідав історію металурга Олександра Тараторіна, який все життя працював на «Азовсталі» («Пенсійний кур’єр» №28 від 13 липня 2022 року). Загалом Олександр пропрацював на підприємстві на різних посадах 26 років. Чоловіку нині 47. Наявний стаж дає йому право виходу на пенсію на 10 років раніше – у 50, тобто через три роки. Втім, спішно евакуюючись навесні з Маріуполя, він залишився без документів про стаж. Це ставить під загрозу не лише призначення пільгової пенсії в 50 років, але і звичайної – навіть в 60 років.

«Пенсійний кур’єр» продовжив вивчати тему підтвердження пільгового стажу працівників зруйнованих підприємств та історію Олександра зокрема.

Так, за словами металурга, на роботі на його запит щодо підтвердження пільгового стажу, надійшла відповідь, що видати довідку наразі неможливо.

«Для підготовки довідки про підтвердження пільгового стажу працівника, спеціалістами відділу кадрів аналізуються первинні документи співробітника (трудова книжка, рапорти, наряди та накази). Первинні документи знаходяться на підприємстві, доступ до них по маріупольській ділянці втрачені в ході бойових дій. Виходячи з цього, підготувати довідку і видати її працівнику не виявляється можливим. Очікуємо на роз’яснення від Пенсійного фонду в частині призначення пенсій працівникам міста Маріуполя», – йдеться у відповіді загального центру обслуговування персоналу ТОВ «Метінвест Бізнес Сервіс».

«Пенсійний кур’єр» звернувся до Пенсійного фонду щодо даного питання. Видання поцікавилося, чи знає держава про таку проблему, чи готуються якісь нормативні рішення з цього приводу? Як діяти таким людям для підтвердження свого загального та пільгового стажу? Адже мова не лише про тисячі працівників металургійних підприємств Маріуполя, але і про закриті через бойові дії шахти Донецької і Луганської областей та інші шкідливі виробництва.

В Пенсійному фонді на запит видання зазначили, що:

«На даний час опрацьовується проєкт постанови Кабінету Міністрів України про внесення змін до Постанови № 637, зокрема, в частині порядку підтвердження страхового та пільгового стажу роботи».
Однак, деталі цього проєкту наразі невідомі.

Отже, отримані роз’яснення не вирішують питання тих, хто залишився взагалі без документів. Адже у конкретного працівника на руках немає жодних довідок, підприємство їх надати не в змозі, архіви відсутні. Тому залишається лише чекати на відповідні зміни на законодавчому рівні.

Але зауважимо: як загальний, так і в окремих випадках пільговий стаж за періоди роботи після 1 січня 2004 року може бути підтверджений без паперових документів – за даними персоніфікованого обліку про сплату страхових внесків (з Держреєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування). А от стаж до 2004 року підтверджується виключно документами, або, в крайньому випадку, на підставі показань свідків, які б знали заявника по спільній роботі і мали б відповідні документи про свою роботу. Тут мова йде тільки про підтвердження загального стажу. Пільговий стаж показаннями свідків не підтверджується.

Також нагадаємо, що у випадку повної ліквідації підприємства без визначення правонаступника, пільговий стаж може бути підтверджено на спеціальних комісіях, які сформовані при обласних управліннях Пенсійного фонду.

«Пенсійний кур’єр» продовжить слідкувати за ситуацією.

Автор: Сергій Коробкін

Читайте також: Цього місяця пенсія зросте в трьох категорій українців.