Пристосовуючись до відключень світла, українці знаходять різноманітні способи налагодити свій побут. Особливо гостро проблема стала для мешканців багатоквартирних будинків з електроплитами. Для них відключення світла означає відсутність можливості приготувати їжу чи розігріти її. За таких обставин з’явився просто шалений попит на невеликі переносні туристичні газові плити й балони.
Втім, як виявилося, вони при невмілому використанні стають дуже небезпечними. Почастішали повідомлення від Державної служби надзвичайних ситуацій (ДСНС) про вибухи таких балонів у багатоповерхівках у багатьох містах України.
Один з останніх випадків — вибух туристичного газового балона у квартирі 16-поверхівки, внаслідок якого постраждала 17-річна дівчина. Ще раніше повідомлялося про вибух в іншому будинку, де двоє людей отримали опіки. Ще п’ять людей постраждали від вибуху газового балона в кіоску. І подібних випадків чимало. Тому правилам безпеки при поводженні з газовим балоном потрібно приділити особливу увагу.
Обирайте сертифікований товар
«ДСНС взагалі не рекомендує користуватися газовими балонами, у тому числі балончиками, у квартирах. Це все ж таки вибухонебезпечний предмет. Якщо є можливість перетерпіти, не користуватися 4, 6, 2 години газовими балончиками, газовими пальниками, то краще цього не робити», — зауважив пресофіцер ДСНС України Олександр Хорунжий в ефірі телемарафону.
Коли ж існує нагальна потреба, рятувальник радить дотримуватись певних правил, зокрема купувати продукцію лише перевірених виробників.
«Перше: купувати сертифіковану продукцію в ліцензованих точках продажу. Не купувати з рук, не купувати з інтернету. Чому? Тому що ви потім, навіть коли виникне надзвичайна ситуація, можете пред’явити певні претензії магазину. І, звичайно, ви убезпечите себе, свою сім’ю й близьких», — наголосив він.
Перевіряйте вентиляцію й з’єднання
У ДСНС наголошують, що туристичний балон — на те й туристичний, бо призначений для використання на вулиці. Якщо ж користуватись ним у приміщенні, то особливу увагу потрібно приділяти вентиляції такого приміщення — залишати кватирки постійно відкритими або часто провітрювати кімнату. Також не слід довго використовувати такий балон. Він придатний для того, щоб швидко розігріти їжу чи скип’ятити воду, однак аж ніяк не для того, щоб, приміром, варити на такій установці борщ.
Ще одне важливе правило — перед використанням бажано перевірити балони та з’єднання.
«Для цього ми, відповідно, використовуємо мильний розчин, змащуємо балон і дивимося, чи є на ньому якісь бульбашки, щоб зрозуміти, чи є витік газу з цього балона. Це важливо. Газові балони мають бути цілісні», — пояснює речник ДСНС.
Уникайте перепадів температур
Зберігати балони потрібно в теплому приміщенні, щоб вберегти від перепадів температур. А також берегти від потрапляння сонячних променів. Найкраще для цього підійде комора чи інше темне приміщення. Газ має здатність розширюватись, тому коли балон зберігається в холоді, а потім заноситься в тепле приміщення, він розширюється й стається вибух.
«У нас був випадок у Нововолинську Волинської області, коли вибухнув один балон, а від нього інший. Постраждала жінка, чоловіка взагалі вибуховою хвилею винесло на сходовий майданчик. Тому й звертаємо увагу на те, що якщо є можливість не використовувати їх, то не використовувати без нагальної потреби», — ще раз наголосив речник ДСНС.
Авторка: Тетяна Кузь, фото: vesti.ua