Ціни на цибулю ще зростатимуть

В Україні продовжують дорожчати овочі. Сезонний фактор відігравав велику роль на ринку продуктів харчування й у попередні роки, але війна цей процес посилила. Про це Соціальній інформаційніій платформі розповів заступник керівника Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.


фото: uacouncil.org

«Якщо ми говоримо про категорію овочів, то в Україні пів року відносно тепло, пів року відносно холодно. Коли тепло, ми щось збираємо зі своїх грядок, щось вирощуємо в промислових масштабах і цього вдосталь. Зимою пропозиція нижча, тому ми завжди по деяких категоріях продуктів є імпортозалежними. Овочева група тут ніколи не була винятком», пояснює Денис Марчук.

Отже, настання весни це традиційна причина зростання цін на овочі. Але з початком повномасштабного вторгнення й тимчасової окупації півдня України ситуація загострилася ще більше. 

«Такі регіони, як Херсонщина й Запоріжжя, достатньою мірою забезпечували потік різних категорій овочів, фруктів і ягід. Цей потік суттєво зменшився, що зараз можемо бачити на прикладі цибулі, яка сьогодні  демонструє колосальне зростання. І це зрозуміло, тому що 35 %  поставок цибулі в Україні давала Херсонщина. Зараз цього, на жаль, немає», каже експерт.

При цьому звільнення частини Херсонщини поки не дає надії на поліпшення ситуації. Зі слів фахівця, там усе заміновано.  

«До моменту розмінування нам не доводиться говорити про якесь повернення до промислового виробництва овочів. Ситуація дуже складна. Якщо якісь підприємства й запрацюють, то це дасть незначний відсоток, який не буде відігравати значної ролі в масштабах України», додав він.

Дефіцит цибулі

Що стосується цибулі, то пік ще не пройдено. Експерт прогнозує подальше зростання її ціни, тому що до нового врожаю доволі далеко. Свої запаси Україна вже фактично використала й зараз триває пошук альтернативи на зовнішніх ринках. Зокрема йдеться про Узбекистан, Таджикистан та інші країни, які спеціалізуються на її вирощуванні. 

«Але виникає проблема: ми не єдині покупці. В Європі через посуху цибуля теж не вродила. Європа, яка більшою мірою постачала її з Польщі та Нідерландів, сьогодні теж у пошуках цибулі. Тому на зовнішніх ринках закупівельна ціна на неї є досить високою. Відповідно, коли вона вже приїжджає  в Україну, то коштує досить дорого», констатує Марчук. 

Фактор погоди відіграв своє значення й в Україні, особливо в період осені.

«Коли ми заготовляли врожай, збирали його з полів, осінь була доволі прохолодною, дощило. Це вплинуло на якість товару і його зберігання», каже аграрій.

Вплинули обстріли

На зберігання овочів вплинули й обстріли інфраструктури. Зникало світло й від цього страждали охолоджувальні комплекси, у яких зберігається городина. Аграріям потрібно було виходити із ситуації й закуповувати оснащення. 

«Генератори це недешеве задоволення. Окрім того, щоб купити, його потрібно утримувати. І відповідно всі ці фактори закладаються в основу собівартості продукції, яка виходить на ринок і реалізується. Тому ми бачимо таке зростання цін, що відбулося в цьому сезоні», додає представник Всеукраїнської аграрної ради

Дорожчає майже весь борщовий набір. Найбільше зростання демонструють морква, капуста та цибуля. Єдиним овочем, який на сьогодні залишається більш-менш стабільним у ціні є буряк. Його зібрали достатньо й занадто великого попиту немає. 

Обстріли енергетичної інфраструктури також вплинули на тепличні овочі, які ми звикли бачити в кінці березня чи у квітні. 

«Ми не змогли підготувати достатньою мірою розсаду, щоб у теплицях було вчасно вирощено огірки. Зазвичай у березні вже з’являвся український парниковий продукт, але зараз його немає. І в Туреччині сезон парникового огірка вже закінчився, а попит є. Тому те, що є в наявності, коштує досить дорого», розповідає Денис Марчук.

Але, за його словами, буквально за тиждень два ми все-таки будемо забезпечені українськими огірками. Важча ситуація з помідорами, тому що їх виростити значно дорожче. Вони потребують значно більше освітлення. 

«Багато хто відмовився в цьому сезоні взагалі займатися томатами. Тому до моменту появи на території України власної продукції, виробленої у  відкритому ґрунті, більшою мірою будемо залежати від імпорту. А ціни на імпорт, самі бачите: сьогодні помідори коштують більше як 100 гривень за кілограм», зазначає наш співрозмовник.  

Влітку можна очікувати певного зниження цін, коли буде достатньо власних  овочів, вирощених у відкритому ґрунті. Усе залежатиме від часу збору тієї чи іншої культури. Насичення ринку й збільшення пропозицій автоматично зробить городину не такою дорогою.

Автор: Сергій Коробкін, головне фото: znaj.ua

Читайте також: Для стабілізації цін посівні площі під цибулю та моркву збільшать.