Пенсіонерка з Київщини зібрала колекцію з 2 тисяч сортів томатів

Колекцію із 2250 сортів томатів має пенсіонерка Тамара Проскурня з Київщини. Хоча ще 10 років тому вона була столичною жителькою без найменшого досвіду городництва. Цьогоріч господиня вирощує 1200 кущів томатів і 450 кущів перців. Секретами заготівлі насіння овочів господиня поділилася з «Пенсійним кур’єром».

Будинок у селі, який дістався у спадок жінці, став поштовхом до її знайомства із садівництвом і городництвом. І нині її насіння найрізноманітніших томатів, перців, квасолі, картоплі стає основою гарних врожаїв городників не тільки України, а й багатьох країн зарубіжжя.

Господиня зізнається, що мусила всьому вчитись «з нуля».

«Спочатку виписувала тематичні газети й журнали. Потім, коли чоловік подарував ноутбук, я почала спілкуватися у соцмережах і побачила, що помідори бувають дуже різні, а не лише червоні і рожеві. Хотілося й собі таких. На базарі купувала розсаду, але часто мене обманювали – виростало не те, що обіцяли. Тому я вирішила вчитися вирощувати розсаду сама. Це мене так захопило, що тепер моя колекція налічує 2250 сортів томатів, понад 200 сортів перців гострих і солодких, багато різної квасолі та сортів картоплі», – розповідає пенсіонерка.

За її словами, аби зібрати якісне насіння, потрібно виростити хорошу рослину з гарними плодами. Важливо дати гарний старт розсаді.

«Коли висаджую розсаду овочів, в лунку закладаю перегній, доломітову муку для розкислення ґрунту, попіл, можна також додати нітроамофоску. Останні три роки в нас досить холодна весна, тому бажано розсаду накрити агроволокном. Висаджую завжди в перших числах травня, відразу розкладаю крапельний полив. Щоб зібрати хороше насіння, потрібно обирати тільки ті плоди, які повністю достигли на кущі, особливо це стосується перців. Не повинно ніде бути навіть світлої або зеленої смужечки. Це стосується і помідорів. Якщо плід достиг на кущі, то насіння буде пухнасте, хороше. А якщо дозарюють помідори чи перці, тобто збирають недозрілу продукцію з рослини і доводять до стиглості, то ризикуємо отримати насіння з гіршими характеристиками», – пояснює пенсіонерка.

Господиня зриває спілі плоди, не даючи їм згнивати. Миє, розрізає на дольки, дістає насіння разом із соком, складає у баночку і залишає зброджувати (цей процес ще називається ферментацією).

«Коли насіння сіло на дно банки, я виливаю його на сито і промиваю водою. Мені зручно це робити на компості зі шлангу, тоді змивається усе зайве. Потім насіння я розкладаю на пергаментний папір, який використовують для випікання. Це зручно, бо насінинки під час висихання не будуть приклеюватися, як це буває при використанні звичайного паперу. Даю добре висохнути. Потім тереблю його, щоб насінинки відділилися одна від одної. Готове сухе насіння складаю в саморобні паперові пакети. Кожен обов’язково підписую: зазначаю не тільки назву, додаю і опис сорту, а також від кого я отримала дане насіння», – ділиться секретами Тамара Проскурня.

Колекція насіння у жінки виглядає, як картотека у бібліотеці. Каже, онук допомагав. Колись процес такої роботи було складніше організувати. Жінка фотографувала рослини на цифровий фотоапарат, потім переносила фото у ноутбук, підписувала. Тепер все простіше. Сучасний телефон і сторінка в соцмережі допомагають організувати збір та зберігання всієї інформації: і фото, і опис сорту.

Тамара Проскурня розповідає, що насіння томатів зберігається п’ять років зі стовідсотковою схожістю, а перців – три роки. Потім вони втрачають свої властивості. Можна насіння збирати і з сортових огірків. Вона вирощує незвичайні білі огірки.

«Огірок для насіння повинен бути повністю достиглий на кущі, майже підгнити може. Ми такі називаємо жопляками. Розрізаю огірок пополам. Ложечкою вибираю тільки серединку насінин. Початок і край ми не чіпаємо, тому що там не повноцінні насінини, вони не сформовані. Так само, до речі, треба робити з динею. Між іншим, гарбузові – огірки, дині, кавуни, кабачки, гарбузи – їхнє насіння зберігає свою схожість по 10 років. І чим довше зберігаються, тим більше покращують свою якість. Тобто, на третій рік урожайність такого насіння буде кращою, ніж у перший рік», – зауважує пенсіонерка.

Вона вирощує тільки сортові культури, саме з них можна збирати насіння. Із гібридів очікуваного результату не отримати. Тому їх потрібно щороку купувати, а сортові один раз придбали і можна залишати щоразу насіння на наступний сезон.

«Я нещодавно читала коментар, одна жінка написала, що в неї 40 років своє насіння – одне і теж. Я не уявляю, як так можна. Адже в сучасному світі стільки нових цікавих сортів, цікавих приємних смаків і форм. Хіба не набридає їсти одне і теж щоразу?»,– посміхається господиня.

Поради від Тамари Проскурні

Як отримати гарний урожай овочів

При висаджуванні розсади господиня рекомендує використовувати притіняючу сітку. Вона рятує не лише від палючого сонця, а й від граду, який може бути згубним для рослин.

Аби урожай радував, у серпні необхідно зупинити ріст рослин у висоту. Таку «стрижку» овочів Тамара Проскурня розпочинає з 1 серпня. Обрізання вершечків у томатів і у перців сприяє швидшому дозріванню всіх плодів, рослина не витрачає сили на квіти, які все-рівно не зав’яжуться, або зав’яжуться погано.

«Якщо хтось хоче виростити, наприклад, чотири гілки, але великих томатів, то прищипувати варто ще раніше. Тоді рослина витрачатиме сили на ріст плодів. Коли зав’язуються плоди, я підгодовую свої рослини кальцієвою селітрою, або іншими препаратами кальцію, щоб не було вершинної гнилі. Я це роблю тричі за сезон: один раз підливаю під корінь, потім двічі обробляю по листу», – ділиться городниця.

Як побороти фітофтору

Господиня запевняє, що поборола на своїй ділянці фітофтору – дуже поширену хворобу рослин. Саме через неї можна втратити врожай за лічені дні.

«Коли я тільки приїхала сюди і почала працювати з рослинами, у мене була на городі фітофтора. Та й розсаду базарну я часто з нею купувала. Боролося з цим захворюванням я тільки біопрепартами. Використовую фітоспорин, триходермін та інші, які мають у своєму складі корисні гриби, сінну паличку. Восени після збору урожаю я обробляла ґрунт і всі дерева залізним купоросом. Потім при посадці для профілактики фітофтори в лунку замість води можна лити розчин фітоспорину. Коли кущики підростають я також користуюся баковою сумішшю біопрепаратів від хвороб і шкідників. Добре обробляю і кущики, і землю під ними. Тому у мене вже не буває фітофтори, а є дуже зелені листочки. Я не користуюся хімічними препаратами. Хоча мені це стає дорожче, тому що обробляю біопрепаратами кожного тижня, але зате я впевнена у безпечності плодів, – каже господиня.

 Як зробити смачний соус з овочів та фруктів

Коли починають дозрівати перці, господиня консервує смачний соус і ділиться з нашими читачами рецептом:

«Насправді, й рецепту як такого немає. От все, що вродило, все кидаю в один котел: помідори, груші, сливи, алича, персики можу додати, перець болгарський і гострий – все це варю без додавання води. Подрібнюю блендером, пропускаю через сито. Пюре, яке вийшло, я уварюю, додаю цукор, сіль, трави і спеції. Все за смаком. Я люблю додавати коріандр і мелений імбир. Виходить дуже смачний соус», – ділиться секретами Тамара Проскурня.

Ще господиня радить додавати гострий перець до соусу з журавлини. Якщо його заморозити, то можна готувати навіть взимку.