Лікарняні під час простою можуть оплачувати і не оплачувати: у яких випадках

Офіційно працевлаштовані українці мають право на отримання компенсації втраченого під час лікування заробітку. Це право у певних випадках зберігається й під час простою у зв’язку з воєнним станом. У яких саме – розповіли у Фонді соціального страхування України.

Питання оплати лікарняних під час простою було спільно обговорено представниками Мінсоцполітики, Мінекономіки, Держслужби з питань праці та Фонду соцстрахування. За результатами обговорення було напрацьовано відповідне роз’яснення від 05.07.2022 № 6700/0/2-22/45.

Відповідно до роз’яснення, лікарняні повністю оплачуються, якщо:

– під час простою працівник зобов’язаний дотримуватись трудового розпорядку;
– настало право на відпустку по вагітності та пологах.

Якщо ж під час простою працівник не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку – підстави для оплати лікарняного як за рахунок коштів роботодавця, так і за рахунок коштів ФССУ відсутні.

Водночас у випадку хвороби працівника, у якого немає права на оплату лікарняного, за ним зберігається оплата простою у розрахунку не нижче від двох третин встановленого окладу. Таке правило діє, оскільки оплата простою не з вини працівника віднесена до гарантійних і компенсаційних виплат фонду додаткової зарплати як оплата за невідпрацьований час.

Нагадаємо, допомогу за електронними лікарняними можна отримати на підставі витягу.