Степан Кожум’яка: 22 роки в засланні та на будівництві «Бункера Сталіна»

Ім’я Степана Кожум’яки незаслужено є маловідомим. А він був українським інженером мостів та автошляхів, публіцистом і мовознавцем, активним громадським діячем і борцем за українську культуру та політичні права свого народу. Близько 22 років провів у засланнях. 31 серпня виповнюється 34 роки з дня смерті Степана Демидовича.

Народився Степан Кожум’яка 4 грудня 1898 року в Новомиргороді тодішньої Херсонської губернії (нині місто в Новоукраїнському районі Кіровоградської області). 1917 року закінчив Єлисаветградські земські педагогічні курси й одержав звання народного вчителя.

Патріотична позиція юнака проявилася вже під час навчання. Він випускав рукописний журнал «Лісовий струмок». А в одному з номерів помістив допис «Більшовизм», де жорстко критикував радянський лад.

1922 року під час викладання в Новомиргороді організував з учителів редакційну колегію, почали видавати ілюстрований журнал «Перша ластівка». Політичні права українців завжди були на вістрі його пера й у центрі промов. Через це Степана Демидовича звільнили з посади завідувача 4-ї Новомиргородської школи та виключили зі Спілки вчителів. Він вважав незаконним це звільнення, адже фахових чи управлінських питань до нього не було. Вирішив шукати справедливості в Єлисаветградському відділі освіти. Там його скерували на навчання до Одеси.

У 28-річному віці Степан Кожум’яка здобув освіту на факультеті соціального виховання. Ще через два роки закінчив мовно-літературний факультет Одеського інституту народної освіти, захистивши дипломну працю «Борис Грінченко».

Окрім розвиненої ерудиції, Степан також виділявся зовнішнім виглядом і захопленнями. Ходив в національному вбранні, грав на бандурі. Крім того, ніколи не боявся відкрито висловлювати свою політичну та громадянську позицію. Навесні 1928 року перед державним іспитом, у ніч з 6 на 7 березня, його заарештували співробітники Державного політичного управління (ДПУ). На три роки Степана Кожум’яку заслали до Йошкар-Оли в росії. Диплом про освіту все ж отримав.

«Бункер Сталіна»

Заслання не зламало впевненого у своїх силах чоловіка. Повернувшись, він закінчив Харківський автошляховий інститут. Працював інженером на будівництві автошляху в Черкасах.

Лише шість років провів на свободі. У 1937-му був знову заарештований за антирадянську агітацію та пропаганду. Цього разу був засланий у Самарлаг Куйбишевської області росії. Провів там довгих десять років. Працював у концтаборі на будівництві авіазаводів, що постачали на фронт літаки І-14 та І-15. Важка робота, хвороби та моральні переживання виснажили чоловіка. Але тут його врятували глибокі знання з технології будівництва. За вказівкою високого керівництва Кожум’яку прямували на спорудження секретного об’єкта «Бункера Сталіна». Це була спеціальна оборонна споруда в Самарі, створена для резервної евакуації всього вищого керівництва москви на чолі зі Сталіним у разі натиску німецьких військ. Підземний бункер на глибині 37 метрів спорудили 1942 року, а розсекретили лише в 1990 році. 

У віці 49 років Степана Демидовича звільнили. Працював вільнонайманим робітником. Доки в 1949 році не був заарештований за політичною статтею втретє. Цього разу було довічне заслання до Красноярського краю. Навіть там не міг сидіти, склавши руки. Активно долучився до шляхового будівництва сім років робив те, що добре вміє.

Реабілітація 

Дозвіл повернутися в Україну отримав тільки після викриття культу особи Сталіна. 9 липня 1958 року своєю постановою Черкаський обласний суд Степана Кожум’яку реабілітував.

Понад 15 років він ще встиг попрацювати інженером-автошляховиком у Златополі та Новомиргороді. Під його безпосереднім керівництвом були прокладені важливі автошляхи загальною довжиною 317 кілометрів: Черкаси — Умань, Умань — Гайсин, Гайсин — Брацлав. 

У 1966–1973 роках працював над проєктами та будував мости через річку Велика Вись на Кіровоградщині. Загалом збудував понад десяток мостів. Серед найбільших 98-метровий міст у Новомиргороді. 

Степан Кожум’яка не полишав і громадсько-культурного життя. Організував встановлення пам’ятника Тарасу Шевченку в селі Лип’янка на Черкащині. Багато листувався. Збереглося його листування з Борисом Антоненком-Давидовичем, Михайлом Стельмахом, Іваном Романченком, професором філології Володимиром Лазурським. Також публікував у пресі власні спогади з історії Новомиргородщини. Став одним з ініціаторів повернення до української абетки вилученої радянським режимом літери «ґ».

Кожум’яка завжди наполягав і доводив необхідність виокремлення України як незалежної держави, передбачив здобуття нею суверенітету. Важливе значення в його публіцистиці приділено українській інтелігенції, яка мусить чітко усвідомити своє місце в житті, твердо й повсякчас пам’ятати про обов’язки перед українським народом та суспільством.

«Інтеліґентна людина — це світло, що повинно світити навколо всіма найкращими якостями. Вона повинна вести вперед, бути зразком поступу, справедливості, свідомості, правди й краси… українська інтеліґенція повинна грудьми стати за мовні права свого народу», писав він. 

Помер Степан Кожум’яка 31 серпня 1989 року у віці 91 року. Похований у Новомиргороді на центральному кладовищі.

Авторка: Світлана Шевчук, фото: вікіпедія