Київська бібліотека надсилає книги шрифтом Брайля по всій Україні

Вони пишуть справа наліво, а читають зліва направо, їхніми очима є біла тростина, вони дивляться руками. Незрячі люди є невіддільною частиною суспільства. Серед осіб з глибокими порушеннями зору є музиканти, масажисти, фахівці та науковці, зокрема юристи, психологи, філологи, програмісти.  

Їхній побут, звичайно, ускладнений, однак вони пристосовуються й багато хто дуже добре дає собі раду, ведучи активний спосіб життя. Через те, що незрячим візуальне мистецтво здебільшого недоступне,  книжка в спеціальних форматах відіграє величезну роль у їхньому житті. А Центральна спеціалізована бібліотека для сліпих ім. М. Островського, якою вони послуговуються, виконує не лише інформаційну, просвітницьку, естетичну, а й реабілітаційну функції. 

У 2023 році бібліотеці виповниться 87 років. У ній наявна література в трьох форматах: шрифтом Брайля, озвучена та плоскодрукована (звичайна).

Величезні фонди книг

Фонди літератури шрифтом Брайля налічують понад 85 тисяч примірників, серед яких є зразки давніх видань кінця XIX ст., а також галузевої літератури: музична з нотами для фортепіано, баяна, гітари; література з шахів та шашок; посібники для масажистів, підручники для школи й, звичайно, найбільший сегмент художня література як для дорослих, так і для дітей. Крім того, що книги шрифтом Брайля видаються безпосередньо на руки читачам, їх також розсилаємо по всій Україні, у маленькі містечка та села, де немає подібних бібліотек. Наразі книги надсилаємо й у прифронтові міста та села.

У нашій бібліотеці також наявний величезний фонд озвученої літератури (понад 87 тисяч примірників) Це і художня література, як для дорослих, так і для дітей, і науково-популярна, історична, релігійна навчальна тощо. Є книги англійською мовою. Озвучену літературу співробітники бібліотеки записують на цифрові носії та видають на дисках.

Плоскодруковану (звичайну) літературу можуть отримати родичі незрячих читачів, а також усі охочі. 

Крім того, у бібліотеці наявний спеціальний фонд тифлознавчої літератури, якою можуть скористатися студенти та викладачі інституту корекційної педагогіки та психології, а також інші спеціалісти.

Комп’ютерний центр та презентації 

На базі бібліотеки діє комп’ютерний центр, в якому незрячі можуть самостійно працювати за комп’ютерами, сканувати потрібну літературу та роздруковувати матеріали шрифтом Брайля.

Безумовно, наша бібліотека не є лише книгозбірнею, у нас також ведеться культурно-просвітницька робота: відбуваються різноманітні вечори, презентації книг незрячих письменників і не тільки, читаються лекції, проводяться майстер-класи, конкурси тощо. Незрячі читачі надзвичайно активні на таких заходах, вони гарно співають, декламують, жартують, уважно слухають.

Бібліотека також бере участь у розробці застосунку для незрячих читачів для прослуховування аудіокниг у партнерстві з міжнародною компанією. Бібліотека для сліпих долучається до міжнародного консорціуму доступних книг, що дасть змогу  незрячим читачам  нашої бібліотеки  користуватися книгами з усього світу.


Запрошуємо до співпраці

Ми знаємо, що в багатьох бібліотеках відкриваються відділи з обслуговування незрячих читачів або отримується обладнання для таких користувачів, за допомогою якого вони можуть працювати, однак у цих бібліотеках немає того обсягу спеціалізованої літератури, яка є в ЦСБС ім. М. Островського, а також не надається весь спектр послуг, який може надати наша бібліотека. Тому, якщо в цьому є потреба, закликаємо бібліотекарів розповідати читачам про ЦСБС ім. Островського, або принаймні співпрацювати по міжбібліотечному абонементу.

А поки запрошуємо вас відвідати нашу бібліотеку, яка знаходиться на Печерському узвозі, 5, або розповісти своїм знайомим, які мають порушення зору, про нашу культурну установу.

Графік роботи:

Понеділок п’ятниця: 9:00–13:00. 

Субота, неділя вихідні.

Наші телефони:

(044) 234 39 74, (044) 235 00 63.

Сайт, сторінка у фейсбуці.

Авторка: в. о. директора ЦСБС ім. М. Островського Марія Потеляхіна