Сьогодні Україна святкує 31 річницю незалежності. Державними символами України є державний герб, прапор та гімн. До цього переліку можна додати ще одну пісню, яка стала символом боротьби українців за незалежність протягом останнього століття – це гімн Січових стрільців, який зараз знає чи не кожен українець, «Ой, у лузі червона калина».
Написана на початку 1914 року в підавстрійській Галичині Степаном Чарнецьким за мотивами останнього куплету козацької пісні XVII століття «Розлилися круті бережечки» та доповнена після початку Першої світової війни Григорієм Трухом, пісня стала по-справжньому народною. Вона була символом боротьби Січових стрільців сто років тому, потім – гімном ОУН-УПА. Саме її виконали депутати Верховної Ради УРСР після проголошення Акту про незалежність України 24 серпня 1991 року. А після повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України 24 лютого 2022 року, пісня стала новим символом боротьби.
Сьогодні, у День Незалежності пропонуємо вам підбірку найцікавішого виконання відомої пісні.
1. Одразу після завершення позачергового засідання, 24 серпня 1991 року, та проголошення Акту незалежності України опозиціонери виконали Гімн Українських Січових стрільців біля трибуни. Пісню підхопили навіть мітингувальники на вулицях.
2. Лідер гурту «Бумбокс» Андрій Хливнюк виконав пісню «Ой, у лузі червона калина» акапельно на порожній Софійській площі у Києві, коли до міста наближалися російські війська. За його словами, він показував членам своєї команди, як працює акустика у відбитті будівель і площі на прикладі повстанської пісні, а також хотів таким чином згуртувати українців та надихнути їх на боротьбу. Згодом змонтували кліп, де до виконання Хливнюка приєдналися інші відомі українські зірки.
3. Згодом Андрій Хливнюк заспівав пісню у музичному супроводу легендарного британського рок-гурту Pink Floyd. В англомовній версії пісня отримала назву Hey Hey Rise Up («Гей, гей, підіймайся»). Це стало першою піснею, яку гурт записав з 1944 року. У кліпі нагадують про незаконне вторгнення росії на територію України та боротьбу українців. Усі виручені за пісню кошти підуть на гуманітарну допомогу Україні.
4. Пісня стала досить впізнаваною й за кордоном – зокрема, ксьондз Войтех Дроздович з Варшави увімкнув її під час одного з богослужінь ще на початку війни. Підспівував сам та задавав ритм парафіянам, яким також роздали текст пісні, написаний латиницею.
5. Зазвучала пісня і мовою суахілі у виконанні кенійського гурту That’s What She Said під час концерту в африканському місті Найробі.
6. Звучала «Ой, у лузі червона калина» і під стінами Кремля у Москві вже під час повномасштабної війни. Сміливий музикант зіграв її на акордеоні в Олександрівському саду. Згодом це відео викликало хвилю обурення у російських пропагандистів, які навіть викладали переклад тексту, який вважають «формою протесту».
7. Днями російські соцмережі сколихнуло відео виконання пісня «Ой, у лузі» з тимчасово окупованого Севастополя. Пасажири автівки Honda гучно співали пісню, їдучи вулицями кримського міста. Росіяни назвали пісню гімном «забороненого «Азова» та вимагали покарати її виконавців.
8. Дуже зворушливо звучить пісня у виконанні дітей – її наспівують навіть найменші українці.
9. Мелодія «Ой, у лузі червона калина» зазвучала й з дзвіниці Михайлівського Золотоверхого монастиря.
10. Рекорд з виконання пісні встановили до Дня Конституції у Львові – тоді пісню одночасно виконали 1086 людей з 47 країн світу.