Чи варто відзначати новорічні свята в умовах війни

За десять місяців українці пережили великий спектр негативних емоцій, пов’язаних з війною, втратами, нестабільністю. Дають про себе знати хронічна втома й стрес. Але на порозі — новорічні та різдвяні свята, які починаються з дня Святого Миколая й закінчаться через місяць Водохрещем. І багато хто задумується: а чи маємо ми моральне право святкувати, коли навколо війна, розруха, жорстокі бої? Психологи радять однозначно: святкувати можна й треба! 

Як зазначила в коментарі для Соціальної інформаційної платформи психологиня-гіпнотерапевтка Ірина Мороз, святкувати варто, адже наразі ці святкування — як укол інсуліну для діабетика. 

«Психіка в народу виснажена стресом, невизначеністю, страхами. Дехто вже й не витримує — впав у депресію, ходить пригнічений і не має сил ні на що. Хтось у залежності, а в когось неконтрольовані спалахи агресії, істерик. Будь-які традиції з нормального життя лише допоможуть хоч трохи відчути себе в безпеці, отримати гормони радості», — пояснює фахівчиня.

Психологиня Марина Журбенко зазначає, що моменти радості дають стимул боротися далі.

«Радість — одна з базових емоцій людини. Потреба в її відчутті в нас живе з народження. З якими б складними обставинами не зіткнулася людина з дитинства, радість — це те, що несвідомо штовхає її ухвалювати ті рішення, які збережуть її життя. Так уже запрограмований наш мозок — він постійно потребує й шукає стимулів, і саме радість є найприємнішою й найбажанішою в отриманні емоцією», — каже Марина Журбенко. 

І, звичайно, збереження новорічних ритуалів вкрай важливе для дітей. Психологиня Марія Грещук зазначає, що коли людина потрапляє в кризову ситуацію, травматичні події, то насамперед її потрібно звідти забрати. 

«Тому якщо ви разом з дітьми оте звичне, традиційне підготування до ритуалу переходу з одного року в інший застосуєте, то мислення дитини буде тільки вдячне. Бо для неї ці приємні опорні схеми життя будуть давати можливість адаптуватися до того мінливого, непередбачуваного, але реального майбутнього в нашій країні на зараз», — каже експертка. 

Проте не святкувати — це також нормально. Варто прислухатись до себе, каже психологиня Катерина Клюшниченко. Необов’язково має бути новорічний настрій, адже довкола — справді багато горя й болю. 

«Тому силою притягувати відчуття свята не варто. Думаю, для людини, яка такого святкового настрою не має, буде найкращим просто дозволити собі відчувати те, що відчуває, прислухатися до власних душевних потреб. Можливо, зараз всередині багато болю, переживань та страждань. Про яке тоді святкування може йтися?» — наголошує Катерина Клюшниченко.

Авторка: Тетяна Кузь, фото: vgorode.ua