В яких випадках при переході з одного виду пенсії на інший виплата зросте

На сторінку Соціальної інформаційної платформи у фейсбуці надійшло запитання від киянки Світлани. Вона повідомила, що має 41,5 рік стажу, продовжує працювати й у жовтні збирається перейти з пенсії по інвалідності ІІІ групи на пенсію за віком. Питання було доволі простим: яким у неї з жовтня буде розмір доплати за понаднормовий стаж? 

Щодо стажу

У цьому разі варто нагадати, що за кожний повний рік роботи, відпрацьований жінками понад 30 років і чоловіками понад 35 років, пенсія збільшується на 1 %, але не більше ніж на 1 % від прожиткового мінімуму. Це стосується осіб, які йдуть на пенсію після 1 жовтня 2011 року. Тобто в разі переходу на пенсію за віком пані Світлана мала б 41 повний рік стажу. Таким чином, за 11 років понаднормового стажу вона могла б отримувати доплату до пенсії в розмірі не більше ніж 230,23 грн (2093 грн × 11 %).   

Втім, як з’ясувалося при спілкуванні з жінкою, є й інші нюанси, які можуть вплинути на розмір її пенсії. 

Перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком не завжди дає результат

Пенсія по інвалідності ІІІ групи це лише 50 % пенсії за віком. Попри великий стаж, у жінки була відносно маленька зарплата. Основний розмір її пенсії за віком становить близько 2400 грн. Відповідно основний розмір пенсії по інвалідності становить лише 1200 грн. До цієї суми спочатку встановлюють доплату, щоб пенсія була не нижчою ніж прожитковий мінімум, тобто не нижчою як 2093 грн. А потім здійснюється ще одна доплата до 2760 грн. Адже жінки з повним стажем (від 30 років), яким ще не виповнилося 70 років, мають право на загальну пенсію в розмірі не нижче ніж 2760 грн. Ця норма діє після індексації з 1 березня поточного року. 

Уявімо, що нашу героїню переводять на пенсію за віком. Вона починає отримувати повну пенсію, яка буде дорівнювати близько 2400 грн. Це все одно менше, ніж зазначена мінімальна виплата 2760 грн. Тобто що пенсію по інвалідності, що пенсію за віком в її випадку все одно будуть дотягувати до зазначеного розміру. Різниці фактично немає.  

Але є виключення саме для осіб з інвалідністю, які працюють

При будь-якому переході з одного виду пенсії на інший Пенсійний фонд залишає ту саму середню зарплату, що враховувалася при попередньому розрахунку пенсії. У прикладі з пані Світланою йдеться про середню зарплату по країні в розмірі 7405,03 грн (це середня зарплата в Україні за 2014–2016 роки, яку додатково індексували в період з 2019 по 2023 рік включно). Проте для осіб з інвалідністю, які продовжують працювати й мають не менше ніж два роки неврахованого стажу, при переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (вперше) застосовується нова середня зарплата по країні. 

Востаннє перерахунок по стажу жінці робили у 2021 році. Отже, незабаром у неї буде ще два роки неврахованого стажу. Таким чином, при переході на пенсію за віком їй мають врахувати для обчислення пенсії середню зарплату по країні за 2020–2022 роки, що дорівнює 12 236,71 грн. Тобто йдеться про середню зарплату за три роки, що передують року звернення за пенсією за віком. Коли при обчисленні пенсії замість старого показника (7405,03 грн) застосують більш сучасний, то згідно з нашими попередніми розрахунками розмір пенсії за віком перевищить 4000 грн. 

Понад те: якщо не поспішати й звернутися за пенсією не у жовтні цього року (після досягнення 60 років), а на початку наступного року, то розмір пенсії буде ще більшим, адже тоді вже застосують показник середньої зарплати за 2021–2023 роки. 

Втім, треба враховувати, що перехід на інший вид пенсії здійснюється з дня подання заяви. Тобто при зверненні за новим видом пенсії в наступному році доплату за останні місяці цього року вже не зроблять.

Додатковий стаж заберуть

При призначенні пенсії по інвалідності в стаж додатково зараховують період з дня встановлення інвалідності до дня досягнення пенсійного віку. Однак при призначенні безпосередньо пенсії за віком такий стаж не враховують — він зникає. У пані Світлани інвалідність встановлена з дитинства. Але вона майже все життя працювала. Тому, за словами жінки, її додатковий стаж наразі становить лише 1 рік і 7 місяців. Коли буде призначена пенсія за віком, цей додатковий стаж приберуть. Але ми розписали, що перехід на інший вид пенсії все одно в цьому разі має бути вигідним. Тим більше, що жінка все одно має щонайменше 40 років фактичного стажу й при цьому продовжує працювати. 

Право на отримання подвійної виплати     

Через те, що пані Світлана має інвалідність з дитинства, ми звернули увагу на ще один нюанс. За певних обставин вона могла б отримувати подвійну виплату, адже такі особи можуть одночасно отримувати: 

  • державну соціальну допомогу по інвалідності, що оформлюється органами соціального захисту населення (зазвичай це мінімальна виплата в розмірі прожиткового мінімуму — 2093 грн);
  • пенсію у зв’язку з втратою годувальника, що оформлюється в Пенсійному фонді.

Але в такому разі треба відмовитися від пенсії за віком, і тут уже потрібно прораховувати, що вигідніше.

Втім, на пенсію у зв’язку зі втратою годувальника пані Світлана поки не збирається. Її мама ще жива. Батько давно помер, однак від нього не залишилося жодних документів, щоб можна було ініціювати оформлення такої пенсії. 

Ще у жінки є син, який наразі воює на фронті. За певних обставин батьки мають право на пенсію у зв’язку зі втратою годувальника у разі загибелі власних дітей. І якщо йдеться про військові пенсії, то їхній розмір зазвичай вищий, ніж коли йдеться про померлих цивільних осіб. Однак сподіваємося, що син нашої героїні повернеться з війни живим і здоровим, і ці знання пані Світлані не знадобляться.

Автор: Сергій Коробкін, фото: Shutterstock

Читайте також: Які документи необхідні для призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника.