Мені 58 років, маю чорнобильське посвідчення 4 категорії, стаж 19 років і 9 місяців. Чи можу я докупити 4 місяці стажу, щоб вийти на пенсію по скороченню на 5 років, тобто стаж буде 20 років і 1 місяць. Чи вихід на пенсію тоді можливий лише у 63 роки?
За наявності страхового стажу або 19 років 9 місяців або 20 років право на призначення пенсії за віком, навіть за умови наявності посвідчення 4 категорії, ви набудете після досягнення 65-річного віку.
Перший запис у моїй трудовій з’явився, коли мені було 23 роки. Увесь цей час я офіційно працюю. Чи можу я сплатити страхові внески за попередній період (до 23 років), коли не працював, задля збільшення стажу? Чи правда, що пенсійні внески можна сплачувати лише з 16 років і після наявності хоча б одного запису а трудовій?
Ви можете «докупити» стаж за попередні роки, незважаючи на час першого запису в трудовій. Договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування може бути укладено:
1. Якщо особа досягла 16-річного віку.
- За періоди під час яких вона не перебувала в трудових відносинах та не була ФОПом.
Таким договором може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, при цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць не може бути меншою за мінімальний страховий внесок, помножений на 2. На сьогодні така сума становить 2948 грн. (1474 грн × 2).
Якщо я маю дитину інваліда з дитинства 16 років, чи має вона право на одноразову допомогу від Пенсійного фонду?
Чинним законодавством України надання Пенсійним фондом одноразової допомоги не передбачено.
Маю 56 років. В Україні працювала 19 років і 3 місяці. В Іспанії маю 8 років і 2 місяці стажу. Я можу оформити собі якусь пенсію зараз в Україні?
Наразі ні. За таких умов право на призначення пенсії за віком настає після досягнення 63-річного віку.
Моє підприємство зараз у простої. Працівникам буде зараховуватися страховий стаж?
Якщо виплачується офіційно мінімальна заробітна плата (6700 грн), то до стажу зараховується повний місяць. Оскільки для зарахування одного місяця страхового стажу необхідно, щоб був сплачений мінімальний внесок, який обчислюється від мінімальної заробітної плати.
За матеріалами прямої лінії з пенсійних питань
Маю інвалідність II групи та отримую пенсію по втраті годувальника. Зараз пенсію скасувала, бо довідка з МСЕК закінчилась. Хоча є закон, згідно з яким на час дії воєнного стану дія довідки продовжується. Чи законні дії Пенсійного фонду? Як добитися поновлення виплат без проходження МСЕК? Виїхала з окупованої території й проживаю в Польщі.
У вашому випадку для ухвалення рішення щодо продовження виплати пенсії потрібно надіслати відповідну заяву та пакет документів:
- поштою на адресу будь-якого головного управління Пенсійного фонду;
- онлайн через вебпортал електронних послуг ПФУ в розділі «Заява на перерахунок пенсій» — «Продовження виплати» (при цьому заяву потрібно підписати кваліфікованим електронним підписом).
Окрім заяви (у разі надсилання її звичайною поштою потрібно розрукувати та заповнити зразок), потрібно надати копії:
- паспорта (у разі надання ID-картки додати витяг про місце реєстрації);
- реєстраційного номера облікової картки платника податків;
- копію документа про статус біженця або тимчасового захисту (засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України або нотаріально);
- оригіналу документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою (надає нотаріус).
Я на пенсії, але ще працюю. Якщо я звільнюся після року роботи, мені щось виплатять?
Для того, щоб вам у майбутньому зробили перерахунок пенсії як пенсіонеру, який працює, необхідно відпрацювати два роки після призначення пенсії або щоб після призначення (перерахунку) пенсії пройшло не менше ніж два роки (якщо відпрацьовано менше ніж два роки).
За матеріалами прямої лінії з пенсійних питань
Мені пенсія не виплачувалась за грудень 2018 року та за січень 2019 року. З лютого 2019-го після звернення виплату поновили, але борг за два місяці, незважаючи на рішення суду, дотепер не виплачено. Коли наша держава в особі Пенсійного фонду виконає рішення суду та виплатить мені борг в сумі 9360 грн? Що ви мені порадите зробити, щоб отримати кошти?
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1165 пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набули законної сили, проводяться отримувачам за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, коштом державного бюджету України на відповідний рік.
За матеріалами прямої лінії з пенсійних питань
Моя мама нещодавно померла на окупованій території. Як я можу отримати довідку про її смерть в Україні?
Якщо родич помер на тимчасово окупованій території, державна реєстрація факту смерті проводиться органами ДРАЦС на підставі рішення суду. Для цього потрібно до будь-якого місцевого суду України подати заяву про встановлення факту смерті.
Школу ліквідували, попередження про припинення трудових відносин вручили 31.05 2023. Надали відпустку 56 к. д. Коли мені звертатись до Пенсійного фонду, які документи підготувати, щоб вийти на пенсію за вислугою років?
Працівники освіти можуть призначити пенсію за вислугу років за наявності стажу роботи на відповідних посадах не менше як:
- 25 років — станом на 1 квітня 2015 року;
- 25 років 6 місяців — станом на 1 січня 2016 року;
- 26 років 6 місяців — станом на 11 жовтня 2017 року.
Така пенсія призначається незалежно від віку та за умови звільнення з роботи.
Разом із заявою про призначення пенсії за вислугу років надаються:
- паспорт;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер);
- документи про стаж (трудова книжка, документ про період навчання на денній формі тощо).
Чи має право працівник на достроковий вихід на пенсію за півтора року при скорочені згідно п. 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу»?
Ні, не має. Пенсії за віком згідно із Законом України «Про державну службу» призначаються після досягнення 60-річного віку для жінок та 62-річного віку для чоловіків. Зниження пенсійного віку для призначення пенсій за нормами вказаного закону не передбачено.
Дружина відпрацювала за списком № 2 12 років на шахті «Південнодонбаська № 1», їй наразі 52. Чи має вона право подати заяву на призначення пенсії?
Ні, наразі не має. Ваша дружина може вийти на пенсію після досягнення 55-річного віку за наявності загального страхового стажу не менше ніж 25 років та документів, які підтверджують пільговий характер роботи за списком № 2 не менше ніж 10 років.
Чи можна подати звернення на розгляд і перерахунок до Пенсійного фонду не за місцем реєстрації?
Сервісні центри Пенсійного фонду України працюють за екстериторіальним принципом, тому ви можете звернутися для вирішення свого питання до будь-якого сервісного центру ПФУ, незалежно від місця реєстрації.
Я вчителька-пенсіонерка. Пропрацювала в сільській школі 40 років. Раніше нам платили за комунальні послуги, незважаючи на розмір пенсії, а тепер пенсію підвищили й пільги забрали. Чи законно це?
Пільги з оплати житлово-комунальних послуг пенсіонерам, які працювали, зокрема, педагогічними або медичними працівниками у сільській місцевості й селищах міського типу надаються в разі, якщо середньомісячний дохід пільговика за шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (у 2023 році — 3760 грн).
Водночас, якщо дохід пільговика перевищує той, що дає право на пільгу, можна звернутись за призначенням житлової субсидії.
Чи потрібно проходити НМТ, вступаючи до магістратури?
Для вступників до магістратури з 8 травня розпочинається реєстрація для участі в єдиному вступному іспиті (ЄВІ) та єдиному фаховому вступному випробуванні (ЄФВВ) (останній складається для вступу на спеціальності галузей знань «Соціальні та поведінкові науки», «Журналістика», «Управління та адміністрування», «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Міжнародні відносини»). Реєстрація триватиме до 31 травня включно. Уся інформація щодо вступу публікується на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.
На яке зменшення пенсійного віку має право людина, якщо вона прожила в зоні гарантованого добровільного відселення в період з 26.04.86 по 23.08 89 р. і має посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС 3 категорії?
За таких умов є право на чотири роки зниження пенсійного віку. При цьому страхового стажу необхідно теж на чотири роки менше, ніж вимагається для призначення пенсії за віком.
Я інвалід з дитинства, отримую соціальну допомогу та пенсію по втраті годувальника. При працевлаштуванні на роботу, ці виплати заберуть чи ні?
Виплата пенсії у зв'язку з втратою годувальника та виплата соціальної допомоги як особі з інвалідністю з дитинства при працевлаштуванні не призупиняється. Однак про працевлаштування і до Пенсійного фонду, і до управління соціального захисту населення необхідно повідомити.
Народився 1968 р., проживаю в 4-й чорнобильській зоні, але посвідчення не маю. Маю стаж роботи 34 –35 р. У скільки років маю право вийти на пенсію?
Умови зниження пенсійного віку для тих, хто проживає в зоні посиленого радіологічного контролю, визначені статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Право на зниження пенсійного віку мають зокрема, ті особи, які прожили або відпрацювали в цій зоні станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років. При цьому, зниження пенсійного віку йде на 1 рік за кожні три роки проживання, але не більше п’яти років.
Для тих, хто проживав або працював в зоні посиленого радіологічного контролю в період з моменту аварії по 31 липня 1986 незалежно від часу проживання або періоду роботи в цей період, є 2 роки початкової величини зниження пенсійного віку, їм достатньо прожити або відпрацювати в цій зоні дев’ять років.
Якщо вказані вище умови не виконані, право на призначення пенсії за віком настане після досягнення 60-річного віку.
Мені 82 роки. Звертаюсь до вас з питанням про пільги за мого батька, який загинув на полі бою під час війни в 1942 році. Чи маю я право на виплати як член сім’ї загиблого військовослужбовця?
Статтею 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено коло членів сімей загиблих військовослужбовців та інших осіб.
Відповідно до пункту 1 статті 10 чинність Закону зокрема поширюється:
- на дітей загиблих (померлих) ветеранів війни, які не мають (не мали) своїх сімей;
- на дітей, які мають свої сім'ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;
- на дітей, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти.
Посвідчення члена сім’ї загиблого видаються органами соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина. Отже, для визначення права на отримання статусу члена сім'ї загиблого та відповідного посвідчення вам необхідно звернутись до управління соціального захисту населення за місцем проживання.
Якщо помер мій чоловік, який був військовим пенсіонером, скільки я як дружина повинна отримувати відсотків від його пенсії.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника в розмірі від 30 до 70 відсотків від заробітку (грошового забезпечення) залежно від обставин загибелі чи смерті годувальника. Водночас мінімальний розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника за нормами вказаного закону не може бути меншим ніж два визначені законом розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність — на сьогодні це 4186 грн (2093 грн × 2).пенсі
Обіцяли індексацію пенсії, як інваліду війни 3 групи, але отримав, як звичайно. Коли чекати індексації?
З 1 березня 2023 року збільшено показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується при обчисленні пенсій, призначених до 31.12.2017 року. Мінімальні розміри пенсійних виплат інвалідам війни з 1 березня не змінювались.
Куди звернутися, щоб оформити допомогу на дитину? Виховую одна, батько загинув.
Соціальну допомогу призначають в управлінні соціального захисту населення за місцем проживання. Водночас можна звернутись до органів Пенсійного фонду України для визначення права на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Мені 55 років, належу до 4-ї категорії чорнобильців, маю більше як 30 років страхового стажу. Останні 15 років я працювала на одній роботі (метеоролог). Чому мені при нарахуванні пенсії не брали зарплату за останні роки? Казали, що будуть нараховувати зарплату за останні роки, а все одно 2750 грн. Поясніть будь ласка, може, ще можна щось вирішити?
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу після 1 липня 2000 року. Визначення заробітної плати для обчислення пенсії за останні роки чинним законодавством не передбачено.
Як можна внести дані за 1980–1983 роки по колгоспній трудовій книжці в загальний стаж?
Період роботи в колгоспі за даними трудової книжки колгоспника можна зарахувати до страхового стажу за умови, якщо в цій трудовій книжці зазначено за кожен рік встановлена норма мінімуму трудової участі в громадському господарстві та фактична кількість нарахованих трудоднів. Ці дані повинні бути завірені належним чином — навпроти запису за кожен рік повинні бути підпис та печатка.
Якщо записи внесені правильно, Пенсійний зараховує стаж без питань. Якщо ні — для підтвердження стажу роботи в колгоспі приймаються довідки, видані або правлінням колгоспу, або архівними установами.
У моєму кабінеті на порталі електронних послуг мій страховий стаж становить понад 30 років. Але в розділі «Мій страховий стаж» значиться менше ніж 10 років. Як таке може бути? Дані з трудової книжки не враховані зовсім.
У розділі «Мій страховий стаж» наявна інформація за періоди роботи, за які сплачено страхові внески після 01.01.2004 і обчислюється за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб.
Мамі 54 роки. Чорнобилець 3-ї категорії. Страховий стаж — 15 років. Три роки працювала з 1991 по 1994 рік у 4-й зоні. Чи має вона право на пенсію?
При наявності страхового стажу 15 років право на призначення пенсії за віком настає після досягнення 65-річного віку.
Для зниження пенсії за віком немає підстав, адже необхідними умовами є проживання або робота до 1 січня 1993 року в четвертій зоні — не менше чотирьох років, а також наявність страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років (у випадку вашої мами — це не менше 24 років стажу).
Проживаю в окупованому селищі на Луганщині. У лютому не надійшла пенсія по інвалідності III групи. Коли очікувати виплат?
Урядом ще 27 грудня 2022 року ухвалено постанову, згідно з якою продовжено автоматичне здійснення соціальних виплат, зокрема для осіб з інвалідністю. За інформацією департаменту соціального захисту населення Луганської ОДА, нарахування державних соціальних допомог за січень та лютий 2023 року проведено в штатному режимі. Затримки з виплатами відбулись через особливості пріоритетності здійснення видатків казначейством (у першу чергу здійснюються видатки на національну безпеку та оборону).
За інформацією Мінсоцполітики, станом на сьогодні фінансування державних соцдопомог надійшло, тож усі одержувачі можуть розраховувати на їх виплату протягом тижня.
Моя мама проживає на Херсонщині. Вона хвора, лежача. До червня 2022 року пенсію отримувала через пошту, тепер не отримує. Як можна змінити порядок отримання пенсії і що найголовніше — як отримати кошти в разі смерті пенсіонера? Куди звертатися?
Для зміни способу виплати пенсії з пошти на банк необхідно надати заяву до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України (у тому числі для організації виїзного прийому).
У разі смерті пенсіонера одержати недоотриману пенсію можуть члени його сім'ї, які були зареєстровані разом з пенсіонером на день його смерті за однією адресою. Заяву про виплату недоотриманої пенсії члени сім'ї померлого можуть подати протягом шести місяців від дати смерті. У разі звернення після шести місяців від дня смерті пенсіонера до органів ПФУ додається ще свідоцтво про право на спадщину.
Якщо в мене є заборгованість за центральне опалення за грудень, у лютому я не отримаю пільги як багатодітна чи отримаю?
Так, у лютому ви отримаєте пільги — у грошовій формі, навіть якщо є заборгованість оплати житлово-комунальних послуг за грудень.