Актуальним питанням для багатьох українців є фіксація руйнувань та відшкодування збитків за пошкоджене майно. Як правильно зафіксувати такі руйнування для подальшого отримання компенсації, розповів заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко під час брифінгу.
По-перше, власник пошкодженого або зруйнованого будинку чи квартири має подати відповідну заяву. Це можна зробити трьома способами:
1. Онлайн через портал «Дія» – на сайті чи в застосунку.
2. Офлайн – через ЦНАП або нотаріуса.
Подати заяву можна незалежно від вашого місця перебування – це стосується як фізичних, так і юридичних осіб.
Після цього зруйноване чи пошкоджене майно має оглянути спеціальна комісія, створена органами місцевого самоврядування. До складу комісії мають входити фахівці з вищою освітою в галузі будівництва та архітектури, а також уповноважені представники власника або балансоутримувача об’єкта.
Така комісія сама визначає час та дату приїзду та повідомляє про це власника будівлі.
Після перевірки комісія складає акт обстеження будинку чи квартири у двох екземплярах, один з яких надається заявнику.
У разі значних пошкоджень органи місцевого самоврядування залучають експертів та складають звіт про технічний стан житла, куди входить висновок щодо можливості подальшої експлуатації будівлі.
Протягом місяця можливість створювати акти огляду з’явиться в Дії.
Заява та висновок комісії по кожному окремому об’єкту будуть вноситись до реєстру пошкодженого та знищеного майна. Саме це і буде підставою для отримання компенсації. Тому дуже важливо подати заяву через Дію чи ЦНАП, навіть якщо комісія вже сформувала акт по пошкодженому майну.
Окрім цього, якщо у власника пошкодженого житла є можливість відновити його самостійно, а чекати приїзду державної комісії він не хоче, він може замовити обстеження пошкоджень приватною компанією. У такому разі кошти за проведення такого обстеження компенсуватися не будуть, проте власник зможе отримати кошти за пошкоджену будівлю, відповідно до складеного акту обстеження. У разі такого рішення потрібно передати письмове повідомлення про початок робіт в органи місцевого самоврядування або військову адміністрацію, а після закінчення обстеження надати копію акту про обстеження.
Порядок отримання компенсації буде визначено окремим законом, який мають ухвалити незабаром.
Нагадаємо, на відбудову звільнених територій виділили 1,5 млрд грн.
Фото: dsns.gov.ua