Українцям пояснили, як отримати компенсацію за зруйноване чи пошкоджене житло

Актуальним питанням для багатьох українців є фіксація руйнувань та відшкодування збитків за пошкоджене майно. Як правильно зафіксувати такі руйнування для подальшого отримання компенсації, розповів заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко під час брифінгу.

По-перше, власник пошкодженого або зруйнованого будинку чи квартири має подати відповідну заяву. Це можна зробити трьома способами:

1. Онлайн через портал «Дія»  – на сайті чи в застосунку.
2. Офлайн – через ЦНАП або нотаріуса.

Подати заяву можна незалежно від вашого місця перебування – це стосується як фізичних, так і юридичних осіб.

Після цього зруйноване чи пошкоджене майно має оглянути спеціальна комісія, створена органами місцевого самоврядування. До складу комісії мають входити фахівці з вищою освітою в галузі будівництва та архітектури, а також уповноважені представники власника або балансоутримувача об’єкта.

Така комісія сама визначає час та дату приїзду та повідомляє про це власника будівлі.

Після перевірки комісія складає акт обстеження будинку чи квартири у двох екземплярах, один з яких надається заявнику.

У разі значних пошкоджень органи місцевого самоврядування залучають експертів та складають звіт про технічний стан житла, куди входить висновок щодо можливості подальшої експлуатації будівлі.

Протягом місяця можливість створювати акти огляду з’явиться в Дії.

Заява та висновок комісії по кожному окремому об’єкту будуть вноситись до реєстру пошкодженого та знищеного майна. Саме це і буде підставою для отримання компенсації. Тому дуже важливо подати заяву через Дію чи ЦНАП, навіть якщо комісія вже сформувала акт по пошкодженому майну.

Окрім цього, якщо у власника пошкодженого житла є можливість відновити його самостійно, а чекати приїзду державної комісії він не хоче, він може замовити обстеження пошкоджень приватною компанією. У такому разі кошти за проведення такого обстеження компенсуватися не будуть, проте власник зможе отримати кошти за пошкоджену будівлю, відповідно до складеного акту обстеження. У разі такого рішення потрібно передати письмове повідомлення про початок робіт в органи місцевого самоврядування або військову адміністрацію, а після закінчення обстеження надати копію акту про обстеження.

Порядок отримання компенсації буде визначено окремим законом, який мають ухвалити незабаром.

Нагадаємо, на відбудову звільнених територій виділили 1,5 млрд грн.

Фото: dsns.gov.ua