Зарплати медикам, легалізація роботи фрилансерів, нова допомога ВПО, – головне за тиждень в соціалці

Підсумки основних соціальних новин у нашому дайджесті за 17-24 липня.

Україна платить зарплати медикам на окупованих територіях. Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко розповів, що для медичних закладів, які працюють на лінії фронту, у зоні бойових дій та на тимчасово окупованих територіях України, і надалі діятиме спрощена система фінансування. Щомісяця такі лікарні отримуватимуть 1/12 від річного фінансування для забезпечення безперебійної роботи. Також він додав, що медикам, які працюють на тимчасово окупованих територіях, нараховується українська заробітна плата у розмірі не менше ніж 20000 гривень для лікаря та 13500 – для медичної сестри.

Названо десять приватних вишів, де мешканці окупованих територій можуть навчатися безкоштовно. Абітурієнти з тимчасово окупованих територій мають можливість безкоштовно здобувати вищу освіту в приватних навчальних закладах України. Про це повідомила голова підкомітету з питань вищої освіти Верховної Ради України, народна депутатка Юлія Гришина. Наразі визначено десять приватних закладів вищої освіти, які долучились до цієї ініціативи.

Виплати переселенцям: публікуємо оновлений перелік організацій, що надають допомогу. На сьогодні для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) існують декілька видів допомоги. Держава виплачує їм стандартну щомісячну грошову допомогу на проживання: 2000 гривень на особу. Додатково 3000 гривень можна оформити на дитину, стільки ж призначається переселенцям, які мають групу інвалідності. Крім того, мігрантам допомагають міжнародні організації, які виплачують в середньому 2220 грн на особу. Крім того, Українські матері можуть отримати одноразову грошову допомогу від «українських сестер» 

В Україні дозволили другу бустерну дозу від ковіду: кому варто отримати. В Україні офіційно дозволили введення другої бустерної дози вакцини проти коронавірусної хвороби для двох категорій людей. Як затверджено в наказі Міністерства охорони здоров’я №1249 від 19 липня 2022 року, це люди віком від 60 років, в також люди віком від 18 до 59 років, що мають хвороби, які підвищують ризик важкого перебігу COVID-19. 

Паєнтів з інсультами та інфарктами лікуватимуть лише в спеціальних закладах, навіть якщо їхати доведеться довше.  Пацієнтів з інсультами та інфарктами мають лікувати лише у законтрактованих на відповідні пакети закладах. Про це заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. За його словами, дотримання маршруту пацієнта має відбуватись навіть, коли йдеться про тривалий час доїзду бригади швидкої, адже лише в таких закладах є можливість надати необхідний обсяг екстреної медичної допомоги у відповідному невідкладному стані.

Популярні шахрайські схеми: як захиститися від аферистів. Різні сценарії, як виманити гроші в довірливих громадян, існували скрізь і завжди. Нікуди не поділися вони і під час війни. Навпаки, сьогодні деякі аферисти поспішають нажитися на горі, розпачі, розгубленості людей. Про які ж схеми виманювання коштів нині варто пам’ятати? Це фейкові розсилки, продаж неіснуючих товарів, злам сторінки в соцмережах та інші.

Постраждалі від обстрілів мають право на компенсацію. Починаючи з 24 лютого в різних регіонах від артилерійських, авіаційних та ракетних обстрілів страждають мирні жителі. Багато українців за цей період постраждали й від вибухів мін та гранат. Як зазначають фахівці безоплатної правової допомоги, відповідно до статті 10 Закону України «Про протимінну діяльність в Україні» постраждалі особи мають право на одноразову компенсацію за шкоду, заподіяну здоров’ю та на щорічну допомогу на оздоровлення.

Антибіотики для потреб воєнного часу продаватимуть без рецепту. З 1 серпня придбати антибіотики в Україні можна буде лише за електронним рецептом, проте будуть виключення. Однак, без рецепту антибактеріальні лікарські засоби відпускатимуть в аптеках, розташованих у регіонах, які знаходяться в тимчасовій окупації чи зоні бойових дій.

В Україні запустили програму соціальної підтримки для сімей залізничників. Укрзалізниця запустила корпоративну програму соціальної підтримки для сімей залізничників, що постраждали від війни, «Залізна родина». Цільове призначення програми – фінансова підтримка сімей залізничників, які: загинули, були поранені, втратили житло.

Фрилансерам надали базові соціальні гарантії. В Україні легалізували роботу фрилансерів введенням нової особливої форми трудового договору – договору з нефіксованим робочим часом. Це передбачено законопроєктом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості», який Верховна Рада 18 липня ухвалила в цілому. За відповідне рішення проголосували 269 народних депутатів.