Як діяти при зникненні близької людини

Через повномасштабну війну росії проти України в багатьох регіонах нашої держави зникають люди: доля деяких українців залишається невідомою. Для їхніх близьких важливим є визначення правового статусу особи, місцезнаходження якої невідомо.

Так, згідно із законом «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти», зниклою безвісти вважається фізична особа, стосовно якої немає відомостей про її місцеперебування на момент подання заявником заяви про її розшук. Якщо людина зникла безвісти в зоні збройного конфлікту, вона вважається зниклою безвісти у зв’язку зі збройним конфліктом.

Статусу зниклої безвісти людина набуває з моменту подання заявником заяви до Національної поліції або до іншого уповноваженого на розшук осіб органу, чи за рішенням суду (про визнання фізичної особи безвісно відсутньою).  Особа вважається зниклою безвісти до моменту припинення її розшуку, тобто до встановлення місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків.

З цього моменту члени сім’ї такої особи мають право на призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника з урахуванням таких особливостей:

– непрацездатні члени сім’ї особи, зниклої безвісти, які були на її утриманні, незалежно від наявного в зниклої особи страхового стажу, мають право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника. Порядок отримання такої пенсії встановлюється Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

– дітям особи, зниклої безвісти, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні такої особи. Батьки і чоловік (дружина) особи, зниклої безвісти, які не були на її утриманні, мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, якщо внаслідок такого зникнення вони втратили джерело засобів до існування;

– право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника виникає через один місяць з дня внесення інформації про безвісне зникнення особи до Єдиного реєстру досудових розслідувань;

– пенсія у зв’язку з втратою годувальника виплачується членам сім’ї особи, зниклої безвісти, за весь час, протягом якого зникла особа зберігала цей правовий статус;

– право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника припиняється наступного дня після внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відмітки про встановлення місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків особи, зниклої безвісти;

– смерть особи, яка мала статус зниклої безвісти, чи визнання її померлою у встановленому законодавством порядку надає родичам такої особи право на звернення для отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника на загальних підставах.

Слід зазначити, що права та інтереси особи, зниклої безвісти, а також її майно підлягають захисту до моменту припинення її розшуку або оголошення її померлою. Спадкоємці людини, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п’яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв’язку з відкриттям спадщини.