У Києві працює бібліотека для людей з порушеннями зору

Бібліотека для незрячих — звучить доволі дивно. Але в Києві насправді є заклад, який надає бібліотечні послуги особам з порушеннями зору. Йдеться про  Центральну районну бібліотеку ім. П. Г. Тичини. У 2020 році там з’явилося новітнє обладнання та запроваджено спеціальний проєкт BIBLIO HUB. Про те, як усе працює, Соціальній інформаційній платформі розповіла завідувачка відділу автоматизації бібліотечних процесів Оксана Бернікова.

В основі проєкту — повноцінна реабілітація людей з порушеннями зору. Йдеться про забезпечення належного соціального захисту й підтримки, соціальної інтеграції, створення рівних можливостей для самореалізації, повноцінного життя, здобуття освіти та працевлаштування, долучення до духовного та культурного життя через створення сучасного зручного інформаційного простору на базі бібліотеки.

Головним надбанням закладу в цьому сенсі є екранний збільшувач Magic для людей зі слабким зором, а також комп’ютер з ліцензійною програмою синтезу мовлення Jaws для незрячих людей.

Відеозбільшувач Topaz HD 24 — це електронна лупа з можливістю індивідуального налаштування. Вона збільшує зображення у 20–30 разів.

«Magic для того, щоб збільшувати зображення для людей, у яких ще трохи зору залишилося. Зображення обробляється таким чином, щоб максимально полегшити роботу людям з різними вадами. Можна контролювати контраст і колір», — пояснює Оксана Бернікова.

На спеціальний столик, який з’єднується з комп’ютером, кладеться текст і на великий екран виводиться зображення. 

«З віком уже в усіх людей є проблеми із зором. Тому частіше приходять літні  люди: читають рецепти, розглядають схеми вишивок. Дрібні деталі, які потрібно роздивитись, усе це користується в нас попитом», — розповідає бібліотекарка. 

За її словами, подібне обладнання є в бібліотеці конгресу США, де люди читають газети й книги, надруковані дрібним текстом. Те саме можна зробити й у бібліотеці ім. Павла Тичини в Дніпровському районі столиці.  

А ось комп’ютерна програма Jaws розроблена для людей, які не бачать взагалі. Вона надає можливість незрячим користуватися інтернетом, працювати з електронними документами в програмі Microsoft Office. 

Основний принцип роботи пристрою полягає в тому, що комп’ютер вголос зачитує зображення, яке виводиться на екран. Туди можна вивести будь-який текст і машина його зачитає вголос. При цьому читання доступне шістьма мовами на вибір.  

«Якщо людина взагалі не бачить, то за допомогою цієї програми все озвучується. Людина легше орієнтується, може вільно заходити в інтернет, знаходити потрібну інформацію, створювати документи на рівні зі здоровими людьми. Це дуже вражає», — розповідає пані Оксана.  

Вона каже, що незрячі люди добре знають комп’ютерну клавіатуру й комбінації клавіш. Набраний ними текст виводиться на монітор комп’ютера й програма озвучує всі дії користувача. У разі потреби комп’ютер надає голосові підказки, якщо людина помилилася. 

У бібліотеці також є прилади для прослуховування аудіокнижок. Окрім цього, у наявності є книги, надруковані шрифтом Брайля. Це 22 примірники, серед яких «Юридичний словник», дитяча Біблія, поезія Ліни Костенко та інші художні твори. 

За словами бібліотекарки, зараз приходить не дуже багато людей. 

«Спочатку були карантинні обмеження, потім війна. Людям вікової категорії важко добиратися. Але обладнання стоїть у бібліотеці, у нас вільний доступ. Будь ласка, приходьте й користуйтеся», — запрошує представниця закладу.

У бібліотеці є консультант, який допоможе увімкнути обладнання й підкаже все, що потрібно. Усіма зазначеними послугами можна скористатися безкоштовно й без попереднього запису. 

«До речі, завдяки новому обладнанню й ремонту у 2020 році ми здобули перше місце в рейтингу доступності. У нас, між іншим, є пандуси. У нас дуже зручно та комфортно. Усе облаштовано для того, щоб приймати людей з інвалідністю», — додає Оксана Бернікова.

Бібліотека знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Митрополита Андрея Шептицького, 24. Дістатися туди можна з м. «Лівобережна»,  автобусами № 87, 95, 42, 108.

Телефон (мобільний): +38 (093) 204-99-19. 

Графік роботи: неділя-четвер — з 10:00 до 18:00, п’ятниця — з 10:00 до 17:00, субота — вихідний. Останній день місяця — санітарний.

Автор: Сергій Коробкін, фото: dniprolib.com.ua