«Припинення дії трудового договору без звільнення – це легалізація прихованого безробіття», — науковиця Інституту демографії

Через призупинення дії трудового договору чимало українців потрапили в складну ситуацію, коли не мають можливості ні заробити кошти, ні отримати їх в якості компенсації від держави. Прокоментувати ситуацію «Кур’єр» попросив провідного наукового співробітника відділу досліджень людського розвитку Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи НАН України Ірину Новак.

— Пані Ірино, наскільки критичною є для людей ситуація, що виникла внаслідок призупинення дії трудового договору?

— Норма про те, що дія трудового договору може бути тимчасово призупинена без припинення трудових відносин була ухвалена у надзвичайних обставинах — у зв’язку з воєнною агресією рф проти України і пов’язаною з цим неможливістю роботодавця забезпечити працівника роботою, а працівника – виконувати роботу за укладеним трудовим договором. Така норма з’явилася у ситуації, коли потрібно було швидко реагувати на ті виклики, що постали перед державою. І було вирішено, що відшкодуваннязаробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору здійснюється за рахунок держави-агресора. Проте у комплексі усі ці положення, які на даний час або відсутні в законодавстві, або їх неможливо реалізувати, фактично обмежують доступ працівників до допомоги в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. У тому числі – через зменшення страхового стажу при призначенні пенсії за віком і виплаті допомоги з тимчасової непрацездатності, ймовірність настання якої значно збільшується у зв’язку з воєнними діями.

— Тобто працівники, з якими призупинено трудові відносини, зараз у графі про страховий стаж отримують нулі?

— У офіційному коментарі, який видало щодо цього питання Мінекономіки, звертається увага, що під час призупинення дії трудового договору єдиний соціальний внесок не сплачується, оскільки виплата заробітної плати роботодавцем не здійснюється і відсутня база для його нарахування. Мінекономіки вважає, що відшкодування несплаченого ЄСВ має також здійснюватися за рахунок держави-агресора. Однак дане питання законодавчо ніяк не врегульовано.

— Водночас працівник, дію трудового договору з яким призупинено, вважається зайнятим і не може отримати статус безробітного та допомогу по безробіттю. Так?

— Так. І ця ситуація є порушенням конституційного права на соціальний захист, а також зобов’язань, взятих Україною при ратифікації конвенції Міжнародної організації праці №102 про мінімальні норми соціального забезпечення ще від 1952 року. Скажу навіть більше, з економічної точки зору припинення дії трудового договору без розірвання трудових відносин є легалізацією прихованого безробіття. І це матиме негативні соціально-економічні наслідки. Одним з варіантів їх усунення є переведення прихованого безробіття у відкриту форму, для чого необхідно спростити процедуру звільнення працівників, як це передбачається проєктом Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» (реєстр №7251 від 05.04.2022).

— Але у такому разі в країні зростатиме безробіття, а коли закінчиться війна, роботодавці вимушені будуть шукати собі нових працівників на заміну професійним командам, які формувались багато років.

— Тому більш доцільним є поширення на ситуацію призупинення дії трудового договору в зв’язку з воєнною агресією проти України норм законодавства щодо виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабміном в 2020 році задля запобігання поширенню на території України COVID-19.

— Що для цього необхідно?

— Необхідно, щоб росія відшкодовувала кошти не людям напряму, а Фонду соціального страхування на випадок безробіття, який виплачуватиме працівникам допомогу вже зараз. Для цього, насамперед, необхідно внести до Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» зміни щодо відшкодування за рахунок держави-агресора ЄСВ та витрат Фонду соціального страхування на випадок безробіття, пов’язаних з виплатою допомоги по частковому безробіттю у випадку призупинення дії трудового договору в зв’язку з воєнною агресією проти України. Наступне — доповнити Закон України «Про зайнятість населення» нормою щодо надання допомоги по частковому безробіттю у випадку призупинення дії трудового договору в зв’язку з воєнною агресією проти України. А також внести зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», згідно з якими до страхового стажу при обчисленні пенсії включати період отримання допомоги по частковому безробіттю на період призупинення дії трудового договору в зв’язку з воєнною агресією проти України.

Газета «Пенсійний кур’єр» №23 (993) від 10 червня 2022 року

Нагадаємо, при призупиненні трудових відносин зарплату та ЄСВ має виплатити держава-агресор.