Українець у Чехії отримуватиме пенсію за пропорційним принципом

Як зазначають у Пенсійному фонді України, питання пенсійного забезпечення громадян України та Чеської Республіки вирішуються за умовами договорів, які набули чинності у 2003 році.

За умовами цих документів якщо людина переселяється з однієї країни в іншу на постійне місце проживання, пенсія їй виплачується тією стороною, яка таку пенсію призначила.

У разі переїзду пенсіонера в Чехію для розгляду питання про переказ пенсії з України в Чехію на адресу Пенсійного фонду України потрібно надіслати (самостійно або за посередництвом Чеського управління соціального забезпечення) заяву про переказ пенсії в Чеську Республіку; офіційно посвідчену копію документа про постійне проживання на території Чехії та інформацію, засвідчену банківською установою, про реквізити банку та номер особистого рахунку.

Якщо особа виїхала в Чехію до досягнення пенсійного віку, у такому випадку призначення пенсії здійснюється кожною стороною пропорційно набутому страховому стажу на території кожної країни. При цьому на працівників поширюються правові норми тієї сторони, на території якої здійснюється їхня трудова діяльність. Водночас періоди страхування до 01.04.2003 буде зараховано як періоди тієї сторони, на території якої громадянин на цей день або востаннє перед цією датою постійно проживав.

А за період страхового стажу, набутого після 01.04.2003, призначається частина пенсії тією країною, на території якої страховий стаж набуто.

Щодо пенсійного віку, то він у Чехії дещо більший за український. Для усіх народжених пізніше 1971 року єдиний вік виходу на пенсію для жінок і чоловіків становить 65 років. При цьому необхідно мати 35 років стажу, а для осіб, які досягли пенсійного віку 2010-го року — 25 років.

Загалом для оформлення пенсії потрібно мати 15 років чеського страхового стажу. Якщо стажу в Чехії недостатньо, можна покрити цей дефіцит за рахунок стажу українського.

Проконсультуватися з пенсійних питань можна за номером чеської гарячої лінії 800 050 248. Кол-центр працює по буднях і є безкоштовним. А всю необхідну інформацію знайти на сайті.

Фото: kurzy.cz