Пільгові пенсії металургів: як оформити виплати під час війни

Щороку в третю неділю липня в Україні відзначається День металурга.  Цього разу свято припадає на 17 липня. Донедавна металургія складала приблизно п’яту частину від загального українського експорту. В галузі було зайнято понад 200 тисяч працівників. Але війна вносить свої корективи. Два потужні меткомбінати ім. Ілліча та «Азовсталь», що знаходяться в Маріуполі, наразі призупинили свою діяльність. Чимало людей залишилось без роботи.

І для багатьох з них тепер є реальна загроза залишитись без пільгової пенсії. Адже на металургійних гігантах міста працювало понад 20 тисяч людей. Серед них – і металург з 26-літнім стажем Олександр Тараторін, який працював на комбінаті «Азовсталь». Зараз він разом з родиною залишив місто.

Олександр – металург з двома вищими освітами. А перед цим закінчив технікум за спеціальністю виробництво сталі. Вже тоді під час виробничої практики вперше потрапив до мартенівського цеху комбінату «Азовсталь». Одразу після закінчення технікуму пішов працювати на цей завод.

Після перерви на військову службу з 1996 року Олександр безперервно працював на тому самому металургійному комбінаті аж до лютого 2022 року. Основна посада – оператор машин безперервного лиття заготовок у конверторному цеху. У професії дійшов до вищого 7-го розряду.

Проблема з підтверженням стажу

Втім, Олександр, як і його колеги, скаржиться на здоров’я. Недарма робота металурга відноситься до списку №1 шкідливих професій і дає серед іншого й право на пільгову пенсію. На ділянці конверторного цеху головне навантаження отримують легені, де доводиться весь час дихати дуже важкими хімічними речовинами. Все це супроводжується тепловими перепадами, а постійна вібрація призводить до захворювань крові. Також металурги часто скаржаться на хвороби колін, суглобів, проблеми із зубами тощо.

Але у випадку Олександра право на дострокову пенсію може виявитись під загрозою. Зараз йому 47 років. Наявний пільговий стаж надає право виходу на пенсію в 50 років. Однак, даний стаж потрібно підтвердити. Зазвичай це робиться з допомогою трудової книжки і спеціальної довідки з місця роботи. Але цех, в якому працював Олександр, майже повністю зруйновано. Трудова книжка залишалась на розбомбленому підприємстві. Відтак, через втрату відомостей в  Олександра та багатьох інших працівників заводу може бути втрачено саме право на достроковий, на 10 років раніше, вихід на пенсію.

Куди звертатись

Але надія є. При обласних управліннях Пенсійного фонду працюють спеціальні комісії з підтвердження пільгового стажу. Ці комісії створені для випадків, коли підприємство ліквідовано і людина не може надати довідку, що підтверджує пільговий характер роботи. З недавнього часу на цих комісіях також займаються підтвердженням стажу тим, хто виїхав з окупованих територій Донецької чи Луганської  областей і працював там після 2014 року.

На розгляд комісії подаються будь-які документи, які прямо чи опосередковано можуть підтверджувати пільговий стаж. Втім, головним підтвердженням будуть відомості з Реєстру застрахованих осіб про сплату страхових внесків. Звичайний стаж за цими відомостями можна підтвердити без трудової книжки. А от підтвердження пільгового стажу буде залежати від рішення комісії.

Детальніше про пільгові пенсії

Пенсія за віком на пільгових умовах призначається за роботу, передбачену списками шкідливих виробництв і професій №1 і №2.

  • Працівники, зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці (за списком № 1), мають право на пенсію після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
  • Працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці (за списком № 2)мають право на пенсію після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

До 2015 року діяли дещо інші вимоги щодо наявності загального стажу і зараз продовжується перехідний період. Тим, хто збирається піти на пенсію за списком №1 до 31 березня 2023 року, потрібно мати хоча б 24 роки загального стажу чоловікам і 19 років – жінкам. У період з квітня 2023 року по 31 березня 2024 року вимагатимуть 24 роки та 6 місяців стажу у чоловіків та 19 з половиною років – у жінок. Далі вже повністю набудуть чинності вимоги, описані вище.

Пенсія призначається в 55 років (за списком №1) за наявності такого стажу

 

Вид стажу Пільговий за списком №1 Загальний
до 31.03.23 до 31.03.24 з 01.04.24
у чоловіків 10 років

 

24 років 24 років

6 місяців

25 років
у жінок 7 років

6 міс.

19 років 19 років

6 місяців

20 років

Якщо пільгового стажу менше, але є хоча б половина, то пенсійний вік знижується пропорційно відпрацьованому часу:

  • чоловікам – на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
  • жінкам – на 1 рік і 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Пенсія призначається в 55 років (за списком №2) за наявності такого стажу:

 

Вид стажу Пільговий за списком №2 Загальний
до 31.03.23 до 31.03.24 з 01.04.24
у чоловіків 12 років

6 місяців

29 років 29 років

6 місяців

30 років
у жінок 10 років 24 років 24 років

6 місяців

25 років

Якщо пільгового стажу менше, але також є хоча б половина, то пенсійний вік зараховується:

  • чоловікам – на 1 рік за кожні 2 роки і 6 місяців такої роботи;
  • жінкам – на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Нагадаємо, що на сьогодні пенсійний вік в Україні встановлено на рівні 60 років і для жінок і для чоловіків. І тут є ще один нюанс перехідного періоду, який стосується жінок. До 2015 року жінки виходили на пенсію за списком №1 у 45 років, а за списком №2 – у 50 років. Коли пенсійний вік став підвищуватись, то зсунулися і терміни призначення пільгових пенсій. Але деякі жінки, зайняті, в тому числі в металургійному виробництві, все ще можуть вийти на пенсію раніше за чоловіків.

Право на призначення пенсії за списком №1 у перехідний період мають жінки при досягненні такого віку:

  • 48 років 6 місяців – якщо вони народилися з 1 квітня по 30 вересня 1973 року;
  • 49 років – народжені з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;
  • 49 років 6 місяців – народжені з 1 квітня по 30 вересня 1974 року.

Право на призначення пенсії за списком №2 у перехідний період мають жінки при досягненні такого віку:

  • 53 роки 6 місяців – якщо вони народилися з 1 квітня по 30 вересня 1968 року;
  • 54 роки – народжені в період з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;
  • 54 роки 6 місяців – народжені з 1 квітня по 30 вересня 1969 року.

Цікавий факт: за кожний повний рік роботи за списком №1 при обчисленні пенсії в стаж додатково зараховується по одному року. Отже, робота за списком №1 надає дві пільги: зниження пенсійного віку та підвищену пенсію за рахунок збільшеного коефіцієнту стажу. Робота за списком №2 надає лише зменшення пенсійного віку.

Загалом робота за списками №1 і №2 стосується не лише металургів. У цих списках – сотні професій. А от право на пенсію незалежно від віку мають виключно металурги і шахтарі. Так, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день в металургії, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій – при зайнятості не менше 20 років. До провідних професій в металургії відносяться: сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях та машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень).

Як уже згадувалось, для підрахунку пільгового стажу необхідно надати в Пенсійний фонд не лише трудову книжку але і довідку, що підтверджує пільговий характер роботи. Якщо мова стосується пільгових пенсій за списком №1 і №2, то також обов’язково потрібно підтвердити, що на підприємстві проводилась атестація відповідних робочих місць. Це стосується періодів роботи після 21 серпня 1992 року. Робота до цієї дати зараховується до пільгового стажу без атестації.

Принагідно колектив газети «Пенсійний кур’єр» щиро вітає всіх металургів з професійним святом. Бажаємо Вам міцного здоров’я, мирного неба і гідних пенсій.

Фото: Oleksandr-Taratorin

Джерело: З архіву Олександра Тараторіна