Збільшення видатків на соцвиплати, відпуск антибіотиків за рецептом, заборона на паління у громадських місцях: основні теми тижня

Підсумки основних соціальних новин у нашому дайджесті за 11- 17 липня.

На соцвиплати додатково спрямують 73,8 млрд грн

Соціальні видатки збільшили на 73,8 млрд грн. Ухвалений Верховною Радою законопроєкт №7523 «Про Державний бюджет України на 2022 рік» сьогодні направили на підпис Президенту.

Ухвалені зміни збільшили фінансування:

– соціальних допомог – на 5,7 мільярдів гривень,

– субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг – на 3,3 мільярди гривень,

– допомоги на проживання внутрішньо-переміщеним особам – на 32,4 мільярди гривень,

– виплати пенсій – на 32,3 мільярди гривень.

Період догляду за дитиною до трьох років зараховується до страхового стажу

Час перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, а також період догляду за дитиною до трьох років зараховується до страхового стажу при умові отримання відповідної допомоги.

Тобто, щоб період догляду за дитиною зарахували до страхового стажу, потрібно, аби людина, яка здійснює такий догляд, отримувала допомогу по догляду за дитиною до трьох років або одноразову допомогу при народженні дитини, яку призначають органи соціального захисту. Ця норма застосовується для періоду після 1 січня 2004 року.

 У громадських місцях заборонено будь-яке куріння

Відтепер палити в будь-яких громадських місцях заборонено. Сьогодні набули чинності зміни до статті 13 Закону України №2899-IV «Про захист населення від шкоди вторинного тютюнового диму».

Відповідно до цих змін, заборонено куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згорання та кальянів:

– на зупинках громадського транспорту;

– на вокзалах та станціях;

– на дитячих майданчиках;

– у місцях загального користування житлових будинків;

– у підземних переходах;

– у транспорті загального користування, який використовується для перевезення пасажирів, зокрема і в таксі,

– у приміщеннях аеропортів, окрім спеціально відведених для цього місць;

– у приміщеннях гуртожитків;

– у приміщеннях та на території навчальних закладів;

– у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;

– у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

– у приміщеннях органів державної влади, інших держустанов, органів місцевого самоврядування;

– у приміщеннях об’єктів культурного призначення;

– у приміщеннях закладів ресторанного господарства;

– у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;

– у приміщеннях та на території спортивних та фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури та спорту;

– у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності.

Куріння тютюнових виробів у заборонених місцях передбачає накладання штрафу в розмірі 51-170 грн, у разі повторного порушення за рік – 170-349 грн.

З серпня антибіотики продаватимуть лише за рецептами

З серпня діятимуть нові правила для купівлі антибіотиків – придбати їх можна буде власним коштом за наявності електронного рецепта. Про це повідомили в пресслужбі Міністерства охорони здоров’я.

До кінця поточного року триватиме так званий «перехідний період» – електронні рецепти прийматимуть лише в аптеках, які працюють з електронною системою охорони здоров’я (ЕСОЗ). Якщо аптека не підключена до ЕСОЗ, покупцю потрібно буде пред’явити паперовий рецепт.

Рецепти можна буде отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації із сімейним лікарем. Необхідною умовою є лише реєстрація в електронній системі охорони здоров’я.

Українці отримають на рахунки 410 млн залишків пільг на житлово-комунальні послуги

На рахунки людей, які отримують пільги на житлово-комунальні послуги, перерахують залишки невикористаних протягом опалювального сезону 2021-2022 років кошти. Усього 326 тисяч пільговиків отримають майже 410 мільйонів гривень. Про це повідомили в Міністерстві соціальної політики України.

Протягом липня зазначені кошти надійдуть на рахунки отримувачів, про що буде повідомлено через смс або електронні засоби зв’язку.

Якщо у людини, яка отримує пільги, немає відкритого рахунку в АТ «Ощадбанк», вона може відкрити його. Для цього необхідно подати заяву до відповідного банку протягом липня-грудня поточного року.

Внутрішньо переміщені медпрацівники можуть отримувати зарплату за основним місцем роботи

Під час воєнного стану медики зі статусом ВПО можуть отримати роботу за новим місцем проживання. При цьому зарплату виплачуватимуть за основним місцем роботи. Про це нагадують у Міністрерстві охорони здоров’я.

Після отримання довідки про набуття статусу внутрішньо переміщеної особи, медпрацівники можуть працевлаштуватись за тимчасовим місцем проживання. Для цього потрібно звернутися до структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської військових адміністрацій, які направлять на роботу до медзакладу, де є потреба у відповідних кадрах.

При працевлаштування облік робочого часу медпрацівника здійснюється у закладі, до якого його направлено. Потім ці дані направляються до закладу за основним місцем роботи, після чого він отримує зарплату.

 Українці без прописки можуть отримати статус ВПО: умови

Українці з тимчасово окупованих територій, які не мають офіційної реєстрації місця проживання, можуть отримати статус внутрішньо переміщеної особи. Як це зробити, пояснили в Координаційному центрі з надання правової допомоги.

Як отримати довідку ВПО, не маючи офіційної прописки?

Потрібно звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи ЦНАПу та надати докази, що підтверджують факт проживання на території населеного пункту, з якого відбувся переїзд, до дня виникнення обставин, які його спричинили.

Людям з інвалідністю спростили оформлення документів для перетину кордону

Розширення цифровізації соціальних послуг скоротить термін оформлення документів, необхідних для перетину кордону особам з інвалідністю.

Довідки можна отримати в управліннях соцзахисту населення, розташованих на території пропускних та суміжних пунктів перетину державного кордону у Вінницькій, Волинській, Закарпатській, Львівській, Одеській та Чернівецькій областях.

Українцям у полоні та звільненим з нього відновили грошові виплати

Українцям, яких звільнили з полону чи які й досі перебувають у неволі, знову виплачуватимуть одноразову грошову допомогу. Мінреінтеграції відновило роботу Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов’язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

14 липня, на засіданні комісії ухвалили рішення про виплату коштів 121 українцю. Це люди, які опинилися у полоні в різні роки з початку збройної агресії росії проти України у 2014 році та були звільнені з полону або досі незаконно утримуються окупантами.  Їм виплатять одноразову грошову допомогу в розмірі 100 тисяч гривень.

Правила подання відомостей про трудову діяльність в електронній формі оновили

Набули чинності оновлені правила подання відомостей про трудову діяльність застрахованих осіб в електронній формі. Як повідомляють у пресслужбі ПФУ, вони затверджені постановою правління Пенсійного фонду від 01.06.2022 № 8-3 «Про порядок та черговість подання відомостей для створення електронних трудових книжок».

Оновленими правилами передбачено можливість подання страхувальником або уповноваженим представником відомостей про місце роботи, кваліфікацію, заохочення, припинення трудових відносин, відсутніх в реєстрі застрахованих осіб.

Відомості про трудову діяльність працівника подаються лише один раз. Повторна подача можлива лише у разі виправлення неточних даних, поданих раніше.

Пільгові пенсії металургів: як оформити виплати під час війни

При обласних управліннях Пенсійного фонду працюють спеціальні комісії з підтвердження пільгового стажу. Ці комісії створені для випадків, коли підприємство ліквідовано і людина не може надати довідку, що підтверджує пільговий характер роботи. З недавнього часу на цих комісіях також займаються підтвердженням стажу тим, хто виїхав з окупованих територій Донецької чи Луганської  областей і працював там після 2014 року.

На розгляд комісії подаються будь-які документи, які прямо чи опосередковано можуть підтверджувати пільговий стаж. Втім, головним підтвердженням будуть відомості з Реєстру застрахованих осіб про сплату страхових внесків. Звичайний стаж за цими відомостями можна підтвердити без трудової книжки. А от підтвердження пільгового стажу буде залежати від рішення комісії.