Березнева індексація: чому підвищення отримали не всі

У березні українці отримали оновлені пенсійні виплати у зв’язку з масштабною індексацією. У Пенсійному фонді підбивають перші підсумки перерахунку, а люди в соцмережах діляться історіями кому скільки додали. І, звісно, суми влаштовують не всіх.

Як відзвітували в Пенсійному фонді, усього з 1 березня перераховано 10,5 млн пенсій, середній розмір підвищення 579,10 грн. Середній розмір пенсії станом на 1 березня становить 5219,69 грн. 

Станом на 1 січня середня пенсія в Україні становила 4622,59 грн. З чого випливає, що в середньому пенсії зросли трохи менше ніж на 13 %. І якщо на 1 січня в Україні налічувалося близько 10,688 млн пенсіонерів, то без підвищення в березні залишилися близько 168 тис. осіб. 

Нагадаємо, пенсійні виплати індексували на 19,7 %. Мінімальний розмір доплати 100 грн, максимальний 1500 грн.

Індексація пенсій

Проіндексовано пенсії, призначені відповідно до законів України:

  • «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (для 9 млн пенсіонерів, середній розмір підвищення  587,41 грн);
  • «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (для 100 тис. пенсіонерів, середній розмір підвищення 998,54 грн);
  • «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: (для 500 тис. пенсіонерів, середній розмір підвищення  1073,56 грн). 

Для 900 тис. пенсіонерів, яким виплати призначались у період з 01.01.2020 до 31.12.2022 включно,  пенсії не індексувались. Втім, їм встановлено щомісячну доплату в розмірі 100 грн.

Збільшення мінімальних пенсійних виплат

  • До 3120 грн підвищили мінімальну виплату для 1,7 млн пенсіонерів, які досягли віку 65 років, не працюють, отримують пенсію із солідарної системи та мають повний страховий стаж не менше ніж 30 (для жінок) і 35 років (для чоловіків). Середній розмір підвищення  385,48 грн.
  • Так само до 3120 грн збільшено розміри мінімальних пенсійних виплат для 500 тис. пенсіонерів, яким виповнилося 80 років і більше, які мають страховий стаж не менше ніж 20 (для жінок) і 25 років (для чоловіків).
  • До 3000 грн зросли пенсії в 300 тис. пенсіонерів віком від 70 до 80 років, які мають страховий стаж не менше ніж 30 (для жінок) і 35 років (для чоловіків). 
  • До 2760 грн збільшились пенсії у 2,1 млн пенсіонерів віком до 70 років, які мають страховий стаж не менше ніж 30 (для жінок) і 35 років (для чоловіків), та осіб з інвалідністю І групи.
  • Ще для 300 тис. пенсіонерів, які не працюють, мінімальну виплату «підтягнули» до 2520 грн. 
  • На 19,7 % зросли мінімальні пенсії по інвалідності для 100 тис. військових і чорнобильців.

Чому пенсіонери незадоволені? 

Деякі розрахунки дозволяють зробити висновок, що ще кілька мільйонів пенсіонерів отримали в березні надбавку в розмірі від 1000 до 1500 грн. Така індексація стала без перебільшення однією з найпотужніших в історії. Однак дуже багато людей усе одно висловлюють своє незадоволення. Про це вони пишуть у соцмережах, зокрема, і на фейсбук-сторінці «Пенсійного кур’єра» та на ютуб-каналі «СоціалкаUA». Причому скаржаться як ті, кому додали мало чи не додали взагалі, так і ті, хто отримав максимальне підвищення в 1500 грн.      

Наталія Бугера пише, що інваліду війни II групи не додали нічого. Пенсія як була 10 988 грн, так і залишилася. Це доволі легко пояснити. Загальний розмір пенсії в осіб з інвалідністю внаслідок війни не може бути меншим ніж 525 % прожиткового мінімуму. Це і є 10 988 грн. У цьому випадку основний розмір пенсії проіндексували, але він усе одно залишився меншим вказаної суми, тому до неї робиться доплата. Таким чином загальний розмір пенсії залишається без змін.

«Чому інвалідам третьої групи не додали ні копійки? Хай усі, хто це придумав, полікуються за 2100 грн», пише користувачка на ім’я Оксана. І таких скарг доволі багато. У розмові вдалось з’ясувати, що йшлося не про пенсію, а про державну соціальну допомогу. Особи, які оформлювали таку допомогу в органах соціального захисту, права на перерахунок цього року, на жаль, не мають. 

Тут варто розрізняти. Пенсія по інвалідності призначається органами Пенсійного фонду за нормами Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за наявності певного стажу. Такий вид пенсійної виплати загалом має індексуватися. Хоча й тут можуть бути нюанси залежно від групи інвалідності. Інша річ виплати, що призначаються за Законами «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» й «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам». Така допомога цього року поки не переглядається, бо прожитковий мінімум не змінюється. 

Віталій Богатько обурюється тим, що багато років не перераховують пенсії держслужбовцям. Це правда. Так само «замороженими» залишаються пенсії науковців. Однак тут можемо лише нагадати, що перерахунок таких пенсій усе таки планується, але не з березня, а з липня 2023 року. 

Костянтин Каміна пише, що в березні додали лише 100 грн. Він має 2 категорію особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи. Пенсія призначена у 2021 році, і при стажі 31 рік становить близько 2700 грн. Як вже зазначено вище, до пенсій, призначених у 2020–2022 роках просто додали по 100 грн. Фактично їх не індексували. Це пояснюють тим, що пенсії, призначені нещодавно, обчислюються з урахуванням більш сучасної заробітної плати. Однак у цьому конкретному випадку пенсія дійсно невисока навіть за наявності понад 30 років стажу. Статус потерпілого внаслідок катастрофи на ЧАЕС ситуацію також не рятує, бо без групи інвалідності пенсію обчислюють на загальних підставах. Тож у цьому прикладі пенсія зросла лише на 4 %. І таких прикладів дуже багато.  

А от Андрій Бирко цікавиться, чому підвищення обмежується сумою лише 1500 грн. Якби пенсію проіндексувати рівно на 19,7 %, як обіцяли, то підвищення було б вище вказаної суми. На його думку, через обмеження великих пенсій робиться підвищення тим, «хто не працював або має мало стажу». І додає, що відомості про інфляцію суттєво занижують.  

Автор: Сергій Коробкін, фото: Yevgen Honcharenko (EPA-EFE)