Життя у Молдові дешевше, ніж в Україні

Українці, які виїжджають до Молдови, легко адаптуються до місцевих умов, адже, здебільшого не стикаються з мовними перепонами. Та й рівень життя в цій країні приблизно схожий на наш. Подібні до наших тут ціни на продукти, оренду житла, транспорт тощо. Більше того, чимало товарів та послуг тут коштує навіть дешевше, ніж в Україні. За попередніми розрахунками, загальна вартість проживання в Молдові для двох осіб із середнім рівнем потреб на один місяць становить приблизно 600 доларів (орієнтовно 17,5 тис. грн), не враховуючи вартість житла.

Іноземна – додатковий бонус

Якщо біженець з України добре знає іноземну мову (англійську, німецьку, французьку), то може розраховувати в Молдові на пристойну зарплату. Наразі менеджеру з продажів зі знанням англійської тут пропонують 29,2 тис. грн, а маркетологу — від 29,2 до 87,7 тис. грн. Проте для вакансій, що вимагають меншого досвіду, знань чи навичок, рівень зарплат значно менший. Середня зарплата в Молдові становить орієнтовно 14,6 грн.

Пенсійне питання

Середня пенсія за віком в Молдові становить близько 3300 грн. Як повідомляють у Пенсійному фонді, пенсійне забезпечення українців в Молдові та молдован в Україні здійснюється за законодавством тієї держави, на території якої вони постійно проживають. При переселенні пенсіонера з території України на територію Молдови, виплата пенсії за попереднім місцем проживання припиняється. За новим місцем проживання пенсіонера пенсія призначається із місяця, наступного за місяцем припинення виплати в Україні, але не більше ніж за шість місяців до місяця прописки або отримання виду на проживання в Молдові.

Щодо пенсійного віку, то для чоловіків з 1 січня 2022 року він становить 63 роки, при цьому для виходу на пенсію потрібно мати 34 роки стажу. Для жінок стандартний пенсійний вік з 2022-го становить 59 років та поступово підвищуватиметься і досягне 63 років з 1 липня 2028 року.

Стажу жінкам теж треба буде більше: 32,6 років — 2022-го і вже 34 роки з 1 липня 2024-го. Проте цьогоріч в Молдові почав працювати механізм, який надає право дострокового виходу на пенсію чоловікам, якщо вони матимуть на п’ять років більше стажу, ніж встановлено законом, і жінкам, якщо такого понаднормового стажу у них є більше на три роки. Щорічно з 2022-го року відбуватиметься в Молдові й індексація пенсій, тільки не у березні, як у нас, а у квітні.

Фото: wfr.org.pl