«Україна» — сьогодні це кодове слово, що відкриває усі двері, — пенсіонерка з Угорщини розповідає про життя в країні

«Пенсійний кур’єр» продовжує цикл матеріалів про те, як облаштувати своє життя в іншій країні. Чимало переселенців з України, рятуючись від війни, покинули свої домівки та оселились за кордоном. Дехто роздумує над тим, щоб залишитись у вибраних країнах назавжди.

Сьогодні наша розповідь про Угорщину. Про життя в країні «Кур’єру» розповіла українка з угорським паспортом Валентина Іванівна Фодор. Більшу частину життя жінка прожила в Україні і вже пенсіонеркою переїхала до Угорщини. Там вона отримує пенсію і звідти, чим може, допомагає біженцям з батьківщини.

З Чинадійово до Ньїредьгази

Життя пані Валентини умовно можна розділити навпіл: її дитинство, юність та молодість пройшли в Україні, а зрілі роки – це вже інша, угорська сторінка її особистої історії.

Родом вона з селища Чинадійово, що на Закарпатті. У 17 років переїхала до Ужгорода, де вивчилася на кравчиню та залишилась працювати. Зізнається, що особисте життя склалося не вельми щасливо — з чоловіком розлучилася, сина виховувала одна. Заробляла завжди непогано, бо крім основної роботи, у вільний час обшивала знайомих.

У 2005 році в житті жінки сталося горе, яке й послугувало каталізатором подальших змін: в автокатастрофі загинув її син Валерій, якому на той час було лише 30 років. Самій Валентині тоді виповнився 51 рік. Протягом наступних кількох років стались зміни і в професійному житті — з новим керівником швейного цеху «не спрацювались» і як тільки з’явилася можливість, 2009-го жінка вийшла на пенсію.

Щоб розвіяти її самотність, подруга жінки Адріана запросила її погостювати в неї в Угорщині. Сама вона знайшла в цій країні своє коріння й переїхала жити до угорського містечка Ньїредьгаза. Як зізнається Валентина Іванівна, містечко підкорило жінку затишком, теплом та чудовими термальними купальнями. А коли стало зрозумілим, що в неї є можливість тут працювати, 2010-го Валентина Іванівна зважилась на переїзд до Угорщини.

— Ви знаєте, це якраз був час, коли багато жителів Закарпаття шукали в своєму роду угорське коріння, щоб оформити в Угорщині пенсії та інші соціальні виплати. Чесно скажу, я про це зовсім не думала. І угорських предків у мене не було. Пенсію українську отримувала не дуже велику, але знала, що завжди зможу себе прогодувати, все ж маю професію, яка завжди потрібна людям. В Угорщині залишатися не планувала, дуже вже багато було навколо чужого. Дуже лякала угорська мова. Але Адріана якось миттєво знайшла мені цікавезну роботу. Щоб не сидіти у подруги на шиї та узаконити своє перебування в цій країні я вирішила продати двокімнатну ужгородську квартиру і батьківський будинок в Чинадійово, а натомість купити квартирку в Ньїредьгазі. Я й досі не знаю, як на це все зважилася, — згадує пані Валентина.

Якщо людина має в Угорщині нерухомість, може отримати тимчасовий вид на проживання. Так сталось і з Валентиною Іванівною: спочатку жінка після придбання квартири, одержала тимчасовий вид на проживання строком на один рік. А потім щороку його продовжувала. Протягом цього часу потрібно було виконувати умову — проживати на території держави не менше 183 днів у році. Та жінка виїздила з Угорщини зовсім рідко, лише щороку на пару днів, щоб відвідати могили рідних. Після трьох років життя з тимчасовим видом на проживання, можна подавати заявку на отримання посвідки на постійне проживання, що жінка і зробила.

В Угорщині Валентина Іванівна і справді почала своє життя заново. Згодом зустріла і свого майбутнього чоловіка — Міклоша. Дружина чоловіка померла від онкології, і ця зустріч стала рятувальним колом від самотності для обох. Та й син Міклоша виявився ровесником Валентининого Валерія. 2013-го Валентина і Міклош побралися. А ще через три роки спільного життя Валентина подала заяву на отримання угорського громадянства. Тепер вона має угорський паспорт.

Про пенсію і дещо інше

Валентина Іванівна отримує за угорськими мірками середню пенсію: 120 тисяч форинтів, що дорівнює близько 12 тисяч гривень. Пояснює, що є тут і значно менші пенсії, але є й більші.

— В Україні моя пенсія була на порядок нижчою. Взагалі з переведенням з української пенсії на угорську мала трохи перипетій. Коли виїжджала з України і знімалася з пенсійного обліку, в Угорщині ще не мала постійного місця проживання. Однак, мала офіційну адресу угорської реєстрації, це дозволило і з обліку знятися, і отримати в Україні останню виплату за шість місяців наперед, — розповідає пані Валентина.

Однак, в Угорщині теж одразу не вийшло стати на пенсійний облік. Але сама процедура, коли жінка звернулася до угорського пенсійного фонду, була нескладна: потрібно подати заяву з документами, що посвідчували місце проживання.

—Мою пенсійну історію півроку перевіряли, надсилали відповідні запити в Україну, усе досліджували: чи справді тут мешкаю, чи не обдурюю владу. Бо за угорськими законами право на пенсію мають лише ті люди, які постійно проживають на території країни. Знаєте, тут навіть свого часу був величезний скандал, коли виявили, що за грошову винагороду місцеві угорці у деяких селах прописували українців. Тоді наші земляки отримували угорське громадянство за спрощеною процедурою, хоч ніколи в Угорщині не жили, і в результаті одержували пенсії та інші соціальні виплати, — каже Валентина Іванівна.

Узагалі пані Валентина говорить, що пенсіонерам в Угорщині живеться непогано. Наприклад, в лютому вони отримали тут додаткову 13-ту пенсію. Як розповідає жінка, передбачалося, що цю суму будуть виплачувати частинами протягом кількох років.  Однак, наразі виплатили усю перед виборами.

Задоволена Валентина Іванівна й місцевою медициною. Хоча, каже, є тут і свої особливості:

— Наші люди, які зараз приїздять до Угорщини, шоковані тим, що тут в аптеці без рецепта не купиш навіть елементарні таблетки від печії. Ми ж в Україні звикли самі собі призначати ліки від усього, користуючись призначеннями з реклами. А тут рецепт треба на все! Звичайно, іноді це викликає незручності, але з іншого боку – це дисциплінує пацієнтів, змушує їх частіше звертатися до лікаря.

Пані Валентина запевняє, що всі прості люди в Угорщині – на боці України. По всій країні проходять акції на підтримку нашої держави.

— В супермаркетах, магазинах волонтери збирають гуманітарну допомогу українцям. Ми з чоловіком і самі кожного походу в магазин щось залишаємо в цих волонтерських кошиках. А ще у нас дома час від часу по кілька днів живуть і біженці з України. Здебільшого, вони проїжджають Угорщину транзитом. Але й тут дехто залишається. Отримують тимчасовий захист. А взагалі, знаєте, сьогодні «Україна» — кодове слово, що відкриває усі двері. Коли угорці чують «ми з України», стараються допомогти, чим можуть. Ця війна болить усім. Молимося, щоб вона швидше закінчилася, — завершує свою розповідь Валентина Іванівна.


Цифра

Наразі понад 10 тисяч осіб, вихідців з України, отримують пенсію в Угорщині. На виплату пенсій вихідцям з України у цій державі щорічно витрачають понад 1 млрд форинтів. Щороку з Угорщини до Пенсійного фонду України надходить понад 600 запитів стосовно підтвердження страхового стажу.


Які умови необхідні для отримання угорської пенсії

На даний час у відносинах між Україною та Угорщиною діє договір про соціальне забезпечення, який було ухвалено у 1962 році. Нині угорський уряд має в планах переглянути цю конвенцію. Але поки радянська угода дійсна.

Це договір про пенсійне забезпечення за територіальним принципом. Тобто якщо український пенсіонер переїздить на постійне проживання до Угорщини, угорська сторона при одержанні офіційного повідомлення від Пенсійного фонду України зараховує цій людині увесь наявний український стаж. Так само відбувається і коли угорець переїздить до України.

При виїзді пенсіонера на постійне проживання в Угорщину йому необхідно особисто звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про припинення виплати пенсії. До заяви подається паспорт громадянина України для виїзду за кордон з відповідною відміткою Державної міграційної служби та талон про зняття з реєстрації.

Громадяни України, які мають бажання переоформити пенсію в Угорщині, повинні пам’ятати про такі норми:

— При визначенні посади, відповідно до якої призначають пенсію, Пенсійна служба Угорщини враховує посаду, яку заявник під час свого трудового стажу обіймав найдовше, а не посаду, з якої він вийшов на пенсію. Наприклад: якщо останні п’ять років перед виходом на пенсію людина обіймала посаду начальника відділу, але за весь період трудового стажу найдовший час перебував на посаді головного спеціаліста, пенсія буде призначатись, за посадою головного спеціаліста.

— Для осіб, які народились в період після 31 грудня 1956 року, по досягненню ними віку 65 років, право на пенсію за віком виникає в період після 31 грудня 2021 року.

— Право на отримання повної пенсії за віком виникає у випадку наявності трудового стажу мінімум 20 років.

— Неповна пенсія за віком може бути призначена особам, які досягли пенсійного віку та мають трудовий стаж мінімум 15 років.

— Жінки, які мають трудовий стаж 40 років, але не досягли пенсійного віку, мають право на неповну пенсію за трудовим стажем.

Для початку процедури оформлення та нарахування пенсії в Угорщині пенсіонер, громадянин України, повинен звернутись до територіального підрозділу Пенсійної служби Угорщини із письмовою заявою та відповідним комплектом документів. Термін розгляду заяви — 6 місяців. У випадку її задоволення, пенсія нараховується з дати прийняття Пенсійною службою Угорщини документів.

 Українці в Угорщині можуть отримати статус тимчасового захисту

Такий статус діє до 1 червня 2022 року, але може бути продовженим, якщо ситуація в Україні не покращиться. Заявку на отримання статусу в Угорщині можна подати в будь-якому бюро Угорської дирекції міграційної служби та громадянства. Для розгляду прохання владі знадобиться 45 днів. Отримати консультацію про статус тимчасового захисту можна по телефону цілодобової гарячої лінії 1818 або +36 1 550 1858.

За необхідності прохачеві притулку повинні надати житло, харчування та медичну допомогу. Українці, які набули статусу тимчасового захисту в Угорщині, можуть розраховувати на щомісячну фінансову підтримку від держави розміром 22,8 тис. форинтів (2 тис. грн), на дитину виплачується 13,7 тис. форинтів (1,2 тис. грн). Проте після працевлаштування вимушений переселенець втрачає своє право на щомісячну підтримку.

Біженець, у якого є тимчасовий захист може шукати роботу. Угорщина сприяє працевлаштуванню українців та підтримує в цьому питанні місцевих працедавців. Вони отримують певні грошові компенсації, проте для цього має виконуватися ряд правил. Основною вимогою з боку держави є надання роботодавцем житла для людей, що переїхали, а саме працевлаштування обов’язково відбувається на території Угорщини.

Водночас працівник має працювати не менше 20 годин на тиждень. За це держава виплачує 50% від суми, витраченої на розміщення претендента або його проїзд до місця роботи, але не більше ніж 60 тис. форинтів на місяць (5,3 тис. грн). Максимальний термін такої компенсації становить один рік, але на запит може бути продовжений до двох років.

Одним з найбільших порталів з пошуку вакансій в Угорщині є jobinfo.hu, але без знання угорської мови знайти потрібну роботу складно. А от на волонтерському сайті Support Ukraine є список робочих вакансій, і опис частини з них продубльовано українською мовою.