Минулого місяця депутати комітету Верховної Ради з питань соціальної політики під час круглого столу «Рівень пенсійного забезпечення пенсіонерів та осіб з інвалідністю в Україні у порівнянні з країнами Європейського Союзу» зазначили, що середній вік виходу на пенсію в Україні стрімко зменшується та наразі становить 53,8 року.
Ця інформація здивувала й дуже швидко розлетілася в інформаційному просторі. Але звідки взялася така цифра й чи відповідає вона дійсності? Соціальна інформаційна платформа спробувала розібратися.
«У зв’язку зі збільшенням кількості громадян, які мають право на достроковий вихід на пенсію (одержувачі пенсії в разі втрати годувальника, одержувачі пенсій по інвалідності, учасники бойових дій та ін.), середній вік виходу на пенсію стрімко зменшується», — йдеться в повідомленні на сайті комітету.
Відповідну статистику надало Міністерство соціальної політики й вона підкріплена додатковими даними щодо віку виходу на пенсію в розрізі різних видів пенсій.
Середній вік виходу на пенсію у 2021 році згідно з даними Мінсоцполітики:
- одержувачі пенсій, усього — 53,8 р.;
- одержувачі пенсій за віком — 59 р.;
- одержувачі пенсій по інвалідності — 47,9 р.;
- одержувачі пенсій у разі втрати годувальника — 32,9 р.;
- одержувачі пенсій за вислугу років — 52,7 р.;
- судді — 52,7 р.
По-перше, впадає в очі, що статистику наведено тільки за 2021 рік. Але ж йдеться про сьогодення. У такому разі спиратися тільки на дані дворічної давнини не дуже правильно. По-друге, можна припустити, що при підрахунку брали всіх пенсіонерів, які обліковуються в Пенсійному фонді, незалежно від дати призначення пенсії. І це істотно спотворює дані. А от якби провели, наприклад, порівняльний аналіз тих, хто вийшов на пенсію у 2012 році та тих, хто пішов на пенсію у 2022 році, тоді б ми дійсно побачили певну тенденцію. Цілком очевидно, що десять років тому люди виходили на пенсію значно раніше, ніж сьогодні. Розберемо окремо по категоріях.
Пенсії за віком
Впродовж 2011–2021 років жінкам підвищили пенсійний вік на п’ять років. Тепер і жінки, і чоловіки мають виходити на пенсію за віком при досягненні 60 років. Тобто тут бачимо безумовне зростання віку. До того ж у 60 років можна піти на пенсію тільки за наявності певного стажу. І вимоги до його кількості щороку збільшуються. Через це люди виходять на пенсію в 63 або навіть в 65 років. А якщо немає хоча б 15 років стажу, то людині пенсію взагалі не призначають. Такі особи зможуть претендувати лише на державну соціальну допомогу після досягнення 65 років. І вони взагалі не обліковуються в Пенсійному фонді, тож у відповідну статистику не потрапляють.
Для справедливості зазначимо, що деякі особи, які працювали в шкідливих умовах, досі мають право дострокового виходу на пенсію. Вони отримують пенсію за віком на пільгових умовах. Але й тут у жінок пенсійний вік зріс. Раніше жінки, які працювали за так званим списком № 1, мали виходити на пенсію в 45 років, а за списком № 2 — в 50 років. Зараз такі пенсії призначаються в 50 і 55 років відповідно, як і чоловікам. Також для призначення такого виду пенсії з 2015 року треба мати на п’ять років більше загального стажу, ніж раніше. І хоча такі вимоги визнані неконституційними, практика призначати пенсії за новими жорсткішими правилами продовжується.
Пенсії по інвалідності
Одна річ, коли ми говоримо про чітко встановлений пенсійний вік для різних категорій громадян, інша річ, коли вік встановлення інвалідності абсолютно непередбачуваний. Можливо, цю категорію пенсіонерів взагалі варто винести «за дужки» під час складання відповідної статистики. Водночас очевидно, що за останній рік в Україні значно побільшало осіб з інвалідністю внаслідок війни. Тут, безперечно, навантаження на систему соціального захисту значно зростає. Проте на сьогодні чіткої статистики щодо таких осіб немає й у наведених вище цифрах вона не врахована.
Пенсії в разі втрати годувальника
Цю категорію взагалі дивно брати до уваги, коли ми намагаємося вирахувати середній вік призначення пенсії. Але розглянемо кілька прикладів. Припустимо, помер чоловік, у нього залишилася молода дружина 30 років і дитина 10 років. Пенсія у зв’язку з втратою годувальника в такому разі призначається тільки на дитину. Хоча отримує її мама. Така пенсія виплачується лише до досягнення дитиною 18 років. Як взагалі в такому разі прорахувати середній вік призначення пенсії? І чи враховується, що така пенсія призначається лише на кілька років?
Може бути й таке, що на пенсію в разі втраті годувальника перейшла пенсіонерка, коли помер її чоловік, який також був пенсіонером. Наприклад, їй було 65 років, вона відмовилася від своєї пенсії й перейшла на частину пенсії померлого чоловіка. Якщо в першому випадку пенсію призначили в 10 років, а в другому — у 65, то можна сказати, що в середньому вік виходу на пенсію становить 37,5 років. Усе залежить від того, як і для чого рахувати.
Пенсії за вислугу років
Раніше на пенсію за вислугу років люди виходили за наявності певної кількості стажу. Відпрацював, наприклад, вчитель чи лікар 25 років і може оформлювати пенсію в будь-якому віці. Проте у 2015 році законодавство змінилося. По-перше, підвищили кількість років вислуги, необхідної для виходу на пенсію. По-друге, постановили, що така пенсія не може призначатися раніше, ніж в 55 років. А у 2017 році майже всі види пенсій за вислугу років взагалі скасували. Пільга залишилася тільки для артистів і військових. Отже, після 2017 року ще низка людей втратила право на достроковий вихід на пенсію (тут, до речі, також були певні рішення Конституційного Суду, але ситуація залишається не на користь потенційних пенсіонерів). Тобто й у цьому разі про зниження віку виходу на пенсію не йдеться. Імовірніше, ця статистика стосується тих, хто пішов на таку пенсію багато років тому.
Судді
Судді мають право піти у відставку за умови, що вони пропрацювали на посаді не менше ніж 20 років. Після відставки суддям призначається щомісячне довічне грошове утримання. За таких обставин суддя дійсно може вважатися пенсіонером раніше, ніж досягне 60 років. Проте треба враховувати, що суддів, які отримують довічне грошове утримання в Україні, лише близько 3,5 тисяч. Якщо врахувати, що в нас загалом 10,7 мільйона пенсіонерів, то така кількість суддів на загальну статистику пенсійного віку впливає зовсім несуттєво.
Не завдяки, а всупереч
Отже, проаналізувавши всі пункти, стає зрозуміло, що до кожного є певні питання й сумніви. За таких обставин твердження, що «середній вік виходу на пенсію в Україні стрімко зменшується» є недоречним. Але учасники згаданого круглого столу намагалися таким чином підкреслити проблеми й виклики, які наявні сьогодні в пенсійній сфері.
Як наголосили на засіданні, така тенденція посилює навантаження на солідарну систему, що наразі є збитковою й фінансується державою. У зв’язку з цим законодавство потребує змін, зокрема йдеться про пенсійну реформу й запровадження накопичувальної пенсійної системи.
Однак ця тенденція зберігається не завдяки, а всупереч. Так, ще доволі багато категорій громадян зберігають право на дострокову пенсію. Але їх стає все менше. І взагалі кількість пенсіонерів останніми роками суттєво зменшувалася. Тому очевидно, що головні причини дефіциту бюджету Пенсійного фонду полягають в іншому. Реформи в будь-якому разі потрібні, тут важко не погодитися.
Фактор війни
Наостанок зазначимо, що в питанні пенсійного забезпечення один фактор дійсно може стати дуже суттєвим навантаженням на бюджет. Втім, ми говоримо не про сьогодення, а про проблему, яка постане в майбутньому. Згідно з чинним законодавством учасники бойових дій мають право виходу на пенсію в 55 років чоловіки й у 50 років жінки. Таке ж право мають батьки загиблих захисників і захисниць України.
Такі норми законодавства були ухвалені ще задовго до повномасштабної війни на території України, тобто реалії були зовсім іншими. А зараз, згідно з прогнозами, Україна матиме мільйони нових ветеранів та членів їхніх родин, які претендуватимуть на дострокову пенсію. От тоді середній вік виходу на пенсію дійсно може зменшитися. І на сьогодні економічного підґрунтя для обслуговування відповідних виплат об’єктивно немає.
Автор: Сергій Коробкін, фото: depositphotos