Розписані військові трофеї продають для допомоги ЗСУ (ФОТО)

Для допомоги Збройним силам України волонтерам інколи доводиться вигадувати досить різноманітні та цікаві способи збору коштів. Так сталося й з героями нашої сьогоднішньої розповіді: волонтер Тунг Фам організовує благодійні аукціони, на яких реалізовує унікальні артоб’єкти — розписані художниками різні військові речі. У руках митців бронежилети, гранатомети, контейнери від снарядів до гаубиці тощо перетворюються на справжні витвори мистецтва. 

Волонтер Тунг Фам

«Ідея збирати кошти для ЗСУ саме таким чином виникла не в мене. Я «піддивився» її у друзів-волонтерів, ми завжди ділимося одне з одним різними способами, як можна збирати кошти. Це було ще в червні 2022 року. Друзі розповіли, що нещодавно провели аукціон, де продали контейнер чи то від «Джавеліна», чи від іншого протитанкового ракетного комплексу NLAW за 70 тисяч гривень приблизно. Одразу після цього я почав шукати щось подібне. Знайшов і також зібрав на аукціоні понад 70 тисяч гривень. Після цього почали писати люди, ми почали робити більші аукціони, щоб був не один лот, а кілька. Далі почали рости й робити це більш професійно», — розповідає волонтер. 

Аукціони проводяться в телеграмі. На один аукціон може бути залучено до десяти майстрів. Речі, які потім стають артоб’єктами, волонтеру передають самі військові. Кошти від продажу Тунг Фам потім направляє їм же. А ті зі свого боку надсилають звіти про їх використання. 

«Є військові, з якими ми співпрацюємо по звичайних запитах — я збираю гроші для ЗСУ не лише через аукціони — вони нам віддячують тим, що надають різні речі. Другий спосіб — волонтери або військові знаходять мене в інстаграмі й кажуть: ось у нас є такий лот, хочемо вам передати», — описує процес волонтер. 

Загалом уже відбулося 13 аукціонів, через які вдалось продати понад сотню артоб’єктів. Купують незвичні лоти українці. За кордон поїхало поки що небагато речей. 

Творча частина

Художниця з Чернівців Марія-Ангеліна Стратулат — одна з тих, хто перетворює військові речі на артоб’єкти. Разом з колегою Романом Степановим вони працюють над ними в одній майстерні.


фото з архіву Марії-Ангеліни Стратулат

«З нашого досвіду речі з розписом реалізуються набагато краще, ніж просто військові сувеніри. Адже ми перетворюємо те, що колись було зброєю, у витвори мистецтва. Своєю роботою ми допомагаємо військовим закрити збори на чималу кількість речей: тепловізори, дрони, теплий одяг, зарядні станції та багато іншого. Зазвичай розписуємо плитки від бронежилетів, гранатомети, протитанкові ракетні комплекси, нещодавно були контейнери від снарядів до гаубиці М777, ящички від підривачів», — розповідає мисткиня.  

Художниця каже, що військові вже почали знаходити їх самі та передавати речі.

«Останні два контейнери від снарядів нам надав військовий-корегувальник. Написав Роману на його блог, там вони й домовились, що ми зробимо йому розпис! Беремося зараз за всю роботу, що можемо, не жаліючи свого часу, тому що зволікання та безтурботність зараз для українців — це фатальна небезпека. Чим швидше ми зберемо гроші для військових, тим швидше ми переможемо», — переконана художниця. 

«Барвінок»


фото з архіву Марії-Ангеліни Стратулат

Робота виконана на бронепластині, що врятувала життя українському військовому, у техніці олійного живопису з додаванням вишивки. «Композиція побудована навколо влучання від ворожої кулі. Розписані фрагменти імітують тріщини в броні, що постраждала від атаки, але не зламалась. Цей захист ми наростили боєм, і через його проломи виринає те, що ми мусимо палко захищати в собі. Я зобразила це у вигляді квітів барвінку, тому що барвінок — це символ життя. Для мене особисто це символ живої душі. Війна усіх робить жорсткішими, але в нас має залишитись людяність, бо це те, що відрізняє нас від росіян. Ця робота саме про українців, бо, як виявилось після початку повномасштабного вторгнення, під плитами нашої броні тільки краса й квіти», — описує художниця.

«Портрет Залужного й кремль, що зігріває»


фото з архіву Марії-Ангеліни Стратулат

Робота виконана на шматку російської ракети. 

«Міцний вольфрамовий сплав, з якого складається ця ракета, чудово підкреслює характер нашого головнокомандувача. Ця робота — квиток у «світле російське майбутнє». Їхню зброю ми обернемо на артоб’єкти й направимо проти них. Вийшло дуже символічно, оскільки цей лот прийшов до нас зігнутим навпіл і вирівняти його було надзвичайно складно. Але трохи кмітливості й терпіння — і шматок російської ракети піддався, розколовся та став потрібної нам форми», — розповідає мисткиня про роботу. 

«Беркут йде під кригу річки Дніпро»

фото з архіву Марії-Ангеліни Стратулат

Виконана робота на балістичному захисті від бронемашини. Романа Степанова на її створення надихнула картина в кабінеті начальника головного управління розвідки Кирила Буданова. 

«На ній зображена сова, що вполювала кажана. Це дуже цікава гра символів! Тому що кажан з написом «над нами тільки зірки» зображений на шевроні російської розвідки. У той час, як на шевронах українських розвідників — сова з латинським написом, який перекладається як «той, хто мудрий — володіє над зірками». Мені це здалося дуже символічним, і я захотів зробити роботу зі схожою атмосферою. Щось іронічне, із сильним сенсом та незвичайне!», — каже художник. 

Хлопець любить міфологію та історію, тому ідеєю цієї роботи стала битва на Чудському озері, або ж Льодове побоїще. Втім, замість тевтонського ордену, що потонув в озері під вагою своїх обладунків, тут під кригу річки Дніпро пішов «Беркут».

Аукціон з  описаними лотами відбудеться орієнтовно 3-4 квітня у Телеграм-каналі «Тунг збирає»

Авторка: Тамара Тисячна