На Житомирщині за підтримки чехів відроджують спортивне товариство зі столітньою історією «Сокіл»

«Сокіл» — спортивно-патріотичне товариство, яке відіграло значну роль у національному відродженні слов’янських народів, зокрема чехів, поляків, хорватів, словенців, болгар, сербів. Існувала організація й в Україні. Однак радянській владі вона була невигідна, і у 20-х роках минулого століття її заборонили. Славетну історію відомого товариства почала відроджувати в Малині на Житомирщині керівниця міського Центру дитячої та юнацької творчості Наталія Парфіненко.

Жінка — одна з активісток ГО «Українсько-чеське культурно-освітнє товариство «Малинівське». Тепер також і членкиня новоствореної громадської організації «Сокіл Малин». Має значний організаційний досвід, адже понад п’ять років працювала сільським головою. До цього обиралася депутаткою сільської ради, нині — депутатка Малинської міської ради. Починаючи з 2012 року ініціювала та втілила в життя чимало соціально значущих проєктів. «Сокіл Малин» — один з таких. 

Історія функціонування спортивного товариства «Сокіл», розповідає активістка, на теренах Житомирщини сягає 100-річної давнини.  

«Як писала газета «Волинь», до числа міст, куди залетіла прудка слов’янська птаха, належить і наше місто Житомир. Ініціатором і найактивнішим організатором Волинського гімнастичного товариства «Сокіл» був викладач Житомирської гімназії Максиміліан Фреліх. У вересні 1910 року губернатор Волині Олександр Кутайсов дав дозвіл на відкриття товариства», — ділиться історичною довідкою Наталія.

Вона додає, що сокільський рух активно розвивався: у багатьох селах відкрилися подібні організації, де чоловіки, жінки та діти займалися спортом, організовували театральні дійства, проводили патріотичні заходи.


Українські та чеські «Соколи». Фото з архіву Наталії Парфіненко 

«Проте таких сильних і вільнолюбних радянська влада не хотіла, адже «соколи» несли справжні ідеали вільного життя й не підкорялися нав’язаним ідеям на догоду владі. Тому рішенням трійки (особлива трійка НКВС — орган позасудового винесення вироків у СРСР, що існував у 1937–1938 роках під час Великого терору — авт.), як зазначено в протоколі від 22 вересня 1938 року, «соколам» було винесено звинувачення. Їм приписали повстання, контрреволюційну діяльність, яка ставила своєю ціллю збройне повалення радянської влади та встановлення диктатури фашизму. А 28 вересня 1938 року 80 членів житомирського «Сокола» розстріляли. Згодом, у 1958 році, убитих реабілітували», — розповідає активістка.

За її словами, певний час поблизу Малина на початку повномасштабної російсько-української війни 2022 року проходила лінія фронту. Багато жінок і дітей були змушені провести час в евакуації. Наталія тоді поїхала в Прагу. Там познайомилася з чехом Петером Сенашем — старостою товариства «Сокіл» в одній з громад. Він розповів про їхню діяльність, показав, як проходять заняття, запропонував допомогу та підтримку в організації товариства в Україні.

Влітку 2022 року чеські волонтери приїхали до українських школярів, аби поділитися досвідом проведення тренувань. Вони також привезли першу партію спортивного інвентарю.

Спортивний інвентар у подарунок для «Сокіл Малин» від чеських побратимів. Фото з архіву Наталії Парфіненко 

«Так у Малині ми розпочали відроджувати цей рух. Виникла громадська організація «Сокіл Малин». Її очолив Андрій Павловський. Головною метою ми визначили фізичний і культурний розвиток молодого покоління, національно-патріотичне виховання та налагодження міжнародних відносин з європейськими партнерами. Дуже важливо, що наша організація входить до великої міжнародної спільноти SOKOLA й зможе на партнерських засадах співпрацювати зі спортивними осередками країн Європи та Америки. Віримо, що цей добрий початок стане великою гарною справою, що матиме довгу історію розвитку спорту та культури Малинщини», — зауважує Наталія.

За словами Петера Сенаша, є надія, що малинські школярі зможуть взяти участь у злеті організацій «Сокола» зі всього світу, який у 2024 році відбудеться в Празі. 

Під час чергового візиту в Україну чехи разом з місцевими активістами вшанували пам’ять загиблих «соколів». Вони поклали квіти до місця масового поховання розстріляних під час сталінських репресій жителів області, адже серед них багато чехів.

20 листопада в Малині відбулася офіційна посвята в «соколи». Для участі в церемонії прибули чеські партнери. Голова сокільського руху Андрій Павловський разом із «соколятами» проголосили урочисту промову та пообіцяли вести здоровий спосіб життя, пропагувати спорт, служити ідеалам вільної демократичної України. 

«На церемонії з нагоди посвяти відомий на теренах Житомирщини історик Василь Тимошенко подарував чеській делегацій пам’ятний знак у вигляді металевого сокола прототип знайденого під час розкопок у Малинській громаді артефакту. Урочистості не могли пройти без фізкультури учасники заходу перейшли до спортивної зали, де провели низку вправ, змагань, ігор», — ділиться спогадами депутатка.

Нині організація «Сокіл Малин» налічує близько 50 дорослих членів, а також приблизно стільки ж юних «соколят» віком до 14 років. Усі вони відчувають підтримку чеських партнерів. За пів року активної співпраці отримали кілька партій спортивного інвентарю, який дозволяє проводити різноманітні заняття, ігри, естафети, ходити в походи. 

Малинським «соколятам» також організували сеанс одночасної гри з досвідченим шахістом Романом Омельчуком. 


Зіграли одночасно вісім партій у шахи та шашки. Фото з архіву Наталії Парфіненко 

Напередодні Нового року за ініціативи організації в селі Малинівка пройшло перше сокільське спортивне свято. 

«Наші «соколи» виконали стройовий виступ. Керівник організації Андрій Павловський нагадав дітям про важливість здорового способу життя та фізичного виховання. Багато бігали, стрибали, змагалися в естафетах на швидкість, вправність і увагу. Закінчили свято веселим дружнім пікніком на свіжому повітрі», — згадує Наталія Парфіненко.

Вона додає, що «Сокіл Малин» також організував спортивну програму з розвагами та солодкими подарунками.


Естафети проходять весело та дружно. Фото з архіву Наталії Парфіненко

«Чудово пройшов у нас народознавчий квест «У пошуках колядки» для юних «соколят». Юні мандрівники трьома групами здолали п’ять зупинок. Зустрілися зі Святим Миколаєм у Центрі культури та дозвілля, ознайомилися зі значенням зимових оберегів у ГО «Захист дітей Чорнобиля» та з народознавчою літературою — у міській дитячій бібліотеці. Скуштували смаколики в кафе, дізналися, хто такі Маланка й Василь. Виконали колядку з використанням народних шумових інструментів у міському краєзнавчому музеї. Протягом квесту діти збирали фішки, які потім обміняли на новорічні подарунки. Наостанок «соколята» із задоволенням фотографувалися біля новорічної фотозони. Було весело», — додає активістка.

На базі однієї з міських шкіл провели змагання з настільного тенісу серед дітей. Переможцями стали найактивніші «соколята», адже вони багато тренувалися.

Серед пізнавальних заходів було знайомство дітей з біографією та творчістю чеського письменника Карела Чапека, якого вважають «прабатьком» роботів. Старший брат письменника вигадав слово «робот», а Карел Чапек увів його в ужиток через свої твори. Директор Малинського міського центру науково-технічної творчості Олександр Бражник провів майстер-клас з робототехніки. Директор міського краєзнавчого музею Василь Тимошенко підготував для учасників цікавий кінопоказ фільму про роботів. Продовжили зустріч зимовими розвагами та руханками на свіжому повітрі, а завершили пікніком із цікавими канапками у вигляді роботів.

Різноманітні заходи зацікавлюють жителів громади, тому лави організації поповнюються. Так до активістів долучилися місцеві хореографи.

«За сприяння Чеської сокільської організації та Малинської міської ради знані на теренах Житомирщини хореографи Людмила Тупольська та Анна Недашківська пройшли практичний курс навчання в спортивних організаціях Праги та навколишніх міст. Вони перейняли досвід і розпочали підготовку до участі хореографічного колективу Малинщини у Всесвітньому зібранні «Соколи», що планується на 2024 рік», — наголошує Наталія.


Школярі після веселих змагань з призами від чеських партнерів. Фото з архіву Наталії Парфіненко 

Робота триває й планів організація має багато. Готуються до чергового візиту чеських колег у березні. Тож Наталія Парфіненко разом з однодумцями працюють над програмою. Планують провести благодійний забіг «За Перемогу України». 

«Спочатку йшлося про марафон. Але ж його відстань 42 кілометри й 195 метрів стільки не кожен пробіжить. Ми нарахували в нашій організації лише трьох таких. Тож вирішили, що відстань буде коротшою, аби до забігу долучилося якомога більше людей різного віку», — каже вона.

Фізична культура та здоровий спосіб життя, а також патріотизм і прагнення до пізнання нового — це ті інструменти, які можуть об’єднувати покоління. 

«Наш головний напрям розвиток фізичної культури та комунікації між людьми. Ми не зацікавлені просто отримати м’ячі та інвентар і зачинитися з ними в залі. Ми прагнемо мати спілкування й, головне, дати таку можливість дітям. Громада від такої співпраці отримує багато позитиву та наснаги діяти. Тому планів у нас є чимало, роботи ще більше. Ми рухаємося, розвиваємося, а значить живемо!», — підсумовує депутатка.


Українські «соколята» з чеськими активістами. Фото з архіву Наталії Парфіненко 

З історії «Сокола» 

Перший «Сокіл» заснував Мірослав Тирш у 1862 році в Празі з метою поширення не тільки фізкультури, але й пробудження національної свідомості чеського народу. У 1930-х роках чеський «Сокіл» нараховував 600 тисяч членів. За прикладом чехів інші слов’янські народи перебрали сокільську ідею, засновуючи свої національні організації. У 1907 році вони об’єдналися у Всеслов’янський сокільський союз, який організовував масові зібрання за участю різних народів. Під час радянської окупації всі «Соколи» було ліквідовані, як буржуазно-націоналістичні товариства. 

В Україні «Сокіл» активно провадив діяльність у Галичині та Наддніпрянщині. Організація мала прапор малинового кольору, на одному боці якого зображений золотий лев, що спирається на скелю (герб Галицької землі), на іншому — загальна емблема товариства: птах-сокіл з гантелями в кігтях, як символ швидкості, витривалості, сили. У 1907 році з’явилася також велика емблема товариства: схематичний щит з написом «Сокіл». Над щитом зображували сокола з розправленими крилами, що повернув голову на захід.

Український «Сокіл» з’явився 11 лютого 1894 року у Львові. Першим головою був Василь Нагірний. За мету активісти товариства поставили виховання в українському народові єдності, сили, почуття честі через розвиток фізкультури, а заразом витривалості, рухливості, уміння працювати в команді. 

Поширення сокільського спортивного руху сприяло розвитку футболу, гімнастики, легкої та важкої атлетики, тенісу. 

Проте з 1923 року в Радянському Союзі заборонили «Сокіл». Українські емігранти певний час берегли традиції товариства та продовжували його діяльність за кордоном, зокрема в Чехії.

Авторка: Світлана Шевчук