Емоційне вигорання: причини, ознаки та як йому запобігти

Що таке емоційне вигорання, які його ознаки та причини виникнення, яким чином його можна уникнути і що робити, коли «згорів», розповідає Наталія Підлісна, психолог, викладачка соціальної роботи в Києво-Могилянській академії.

Ми живемо в непростий час — надто багато нестандартних ситуацій виникають у представників усіх професій, особливо у фахівців соціальної сфери. Вони спілкуються з травмованими людьми, стикаються з трагічними випадками, тривалий час перебувають у нервовому напруженні. І в якийсь момент відчувають брак сил та зникнення інтересу до своєї роботи. Про таких кажуть, що вони вигоріли. Що ж таке емоційне вигорання?

— Синдром емоційного вигорання притаманний людям, робота яких пов’язана зі спілкуванням. Високий ризик розвитку вигорання відбувається в умовах тривалих або збільшених інтелектуальних або комунікативних навантажень. Особливо схильними до вигорання на роботі є люди, які працюють у сфері «людина-людина». Це ті, чия робота пов’язана з постійним спілкуванням —  працівники соціальної сфери, лікарі, педагоги, психологи, волонтери, менеджери. Необхідність постійно бути на зв’язку, вислуховувати інших і говорити самому, стежити за важливими новинами, давати вказівки підлеглим або виконувати доручення керівництва, намагатися виправдати чиїсь очікування, продемонструвати хороші показники  — все це призводить до того, що в якийсь момент у людини просто «сідають батарейки».

Щоб переглянути повний вміст цього матеріалу,
потрібно придбати пакет підписки та авторизуватись.