У грудні відбувся черговий перерахунок пенсій. Попри те, що він торкнувся різних категорій громадян, дуже багато людей залишилися незадоволеними. Про це свідчать коментарі, які люди залишають у соцмережах під публікаціями, присвяченими пенсійній тематиці. Чимало їх отримала й Соціальна інформаційна платформа. Багато людей у грудні взагалі не отримали жодної надбавки.
Так, Галина Гловацька пише: «Перерахунок — це брехня. Як отримувала в листопаді 2100 грн, так їх і отримую».
І таких прикладів багато, хоча «Пенсійний кур’єр» пояснював ще на початку перерахунку, чому надбавку отримають не всі. Річ у тому, що 2100 грн — це розмір мінімальної пенсійної виплати, встановлений Кабінетом Міністрів з 1 березня 2022 року. Цей розмір у грудні не переглядали. Прикладів може бути багато, але йдеться про ті пенсії, де основний розмір виплати значно нижчий мінімального. До таких пенсій держава встановлює доплату, щоб їх загальний розмір був не нижчим ніж 2100 грн. Дуже часто в таких випадках йдеться про недостатню кількість стажу.
Майже ті самі слова пише Валентина Олександрівна: «Брехня, мені нічого не додали. Маю 42 роки стажу».
Тут бачимо, що стажу багато, але пенсія все одно не зросла. Можуть траплятися й такі випадки. Точної причини ми не знаємо, але варіантів може бути чимало. Припустимо, це жінка, якій понад 70 років. Як відомо, у жінок старшого віку зі стажем понад 30 років, загальний розмір пенсії з усіма надбавками не може бути меншим ніж 3000 грн. Припустимо, на 1 жовтня її основний розмір пенсії разом з надбавкою за стаж був меншим вказаної суми. У такому разі держава встановлює доплату, щоб загальний розмір пенсії був не нижчим ніж 3000 грн. З 1 грудня через зміну прожиткового мінімуму могла трошки зрости доплата за стаж і таким чином змінитися структура складових пенсії, але її загальний розмір залишився без змін. У такому разі трохи зростає розмір надбавки за понаднормовий стаж, але рівно на таку ж суму зменшується доплата — до 3000 грн.
Однак є багато людей, яким пенсію підвищили. Інше питання, що розмір підвищення — дуже низький: комусь додали 7 грн, комусь — 15 грн, а є і такі люди, які запевняють, що їм додали менше ніж 1 грн, тобто копійки в прямому сенсі. Таких прикладів дуже багато. Обурюється розміром підвищення навіть молодь.
Читаємо, наприклад, коментар від Максима Іванченка: «За допомогою «Дії» дізналися, що мамі додали 5 грн, бабусі — 3 грн, дідусю — 63 грн».
Тут ми маємо нагадати про те, як рахується вже згадана надбавка за понаднормовий стаж. За кожний повний рік стажу, відпрацьованого понад 30 років жінками й 35 років чоловіками, пенсія збільшується на 1 %, але не більше ніж на 1 % від прожиткового мінімуму.
Зауважимо, що для тих, хто пішов на пенсію до 1 жовтня 2011 року, понаднормовим вважається стаж, відпрацьований жінками понад 20 років і чоловіками — 25 років. Отже, з 1 грудня розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб зріс з 2027 до 2093 грн. Таким чином, мали дещо зрости доплати за стаж у тих, чий основний розмір пенсії більший прожиткового мінімуму.
Припустимо, що в цьому прикладі в жінки є вісім років понаднормового стажу. За таких обставин розмір надбавки за стаж до грудня був 162,16 грн (2027 грн × 8 %), а з 1 грудня становить 167,44 грн (2093 грн × 8 %). Тобто надбавка, а разом з нею й пенсія зросла лише на 5,28 грн (167,44 − 162,16 = 5,28). Фактично, додається по 66 копійок за кожен рік. Схожа ситуація може бути й з бабусею, у якої понаднормового стажу ще менше.
Натомість дідусь у цьому прикладі міг отримати доплату не лише за стаж, а й через перерахунок інших надбавок. Можливо, він отримує підвищення як ветеран війни чи доплату за особливі заслуги, котрі також прив’язані у відсотках до розміру прожиткового мінімуму.
Додатково зупинимося на ще одному нюансі. Як було зазначено вище, з 1 жовтня дещо підняли пенсійні стандарти для тих, кому за 70 років. Таким людям з повним стажем встановили мінімальну пенсійну виплату на рівні 3000 грн. Нагадаємо, що повний стаж для жінок — це 30 років, для чоловіків — 35 років. Натомість з 1 грудня також підвищили мінімальну виплату для осіб, молодших 70 років. Таким особам, якщо вони мають повний стаж, пенсія встановлюється в розмірі, не нижче ніж 2500 грн (раніше було 2300 грн). При цьому, якщо стажу менше ніж 30/35 років відповідно, то мінімальна пенсійна виплата все одно зростає пропорційно до наявного страхового стажу, виходячи з розміру 2500 грн.
Тут без прикладу не розібратися. У жінки зі стажем 30 років, якій менше ніж 70 років, загальний розмір пенсії з усіма надбавками з 1 грудня не може бути меншим ніж 2500 грн. Якщо, припустимо, у жінки 29 років стажу, тоді її мінімальна пенсійна виплата становитиме 2416,67 грн. Ми визначаємо це завдяки пропорції (2500 грн : 30 років × 29 років). Тобто в жінки з таким стажем пенсія за віком уже не може бути меншою зазначеної суми.
Автор: Сергій Коробкін, фото: economy.24tv.ua
Читайте також: Відбулось обговорення законопроєкту про накопичувальну пенсійну систему.