Як зберігати продукти при відключенні електроенергії

Одним з наслідків тривалого відключення світла є небезпека псування продуктів. І хоч нині вже настали холоди й продукти як мінімум можна зберігати на балконі чи надворі, якщо це приватний сектор, різні продукти вимагають певних правил зберігання, а температура за вікном може змінюватись.

Температура має значення

Як зазначають у Центрі громадського здоров’я України, охолоджені або заморожені продукти можуть бути небезпечними для вживання в разі вимкнення електроенергії. Варто забезпечити необхідну температуру в холодильнику та морозильній камері. У холодильнику має бути температура 4°C або нижча. У морозильній камері — 0°C або нижча.

«Підготуйтеся до надзвичайної ситуації. Заморозьте контейнери з водою, щоби мати змогу зберегти температуру вашої їжі, якщо вам доведеться виймати продукти з холодильника. За можливості придбайте сухий лід або блоковий лід», — радять українцям. 

Коли ж електроенергію відключили, дверцята холодильника та морозильної камери треба тримати закритими. За такої умови продукти залишаються безпечними до чотирьох годин у холодильнику, 48 годин — у повній морозилці, 24 години — у напівпорожній морозилці. Якщо електроенергія відключена понад чотири години, необхідно помістити лід до продуктів у холодильник.

«Ніколи не пробуйте їжу на смак, щоб перевірити її безпечність. Якщо маєте сумніви, викиньте її. Викидайте з холодильника продукти, що швидко псуються (м’ясо, рибу, нарізані фрукти та овочі, яйця, молочні продукти та їхні залишки), через чотири години без електроенергії або джерела холоду. Викидайте будь-яку їжу з незвичним запахом, кольором чи текстурою», — наголошують у відомстві. 

Варто також перевіряти температуру продуктів, що зберігаються в морозилці або в холодильнику, і викинути їжу, якщо температура вища ніж 4°C. Перевірити можна за допомогою термометра в холодильнику чи морозилці.

«Ви можете безпечно повторно заморозити або приготувати заморожені продукти, які все ще містять льодові кристали або мають температуру 4°C або нижче», — зазначають у центрі. 

Робіть запаси

У Держпродспоживслужбі радять громадянам насамперед подбати про запас питної води. Також необхідно дізнатись про найближчі бювети та інші місця, де можна буде набрати воду. 

«За можливості необхідно готувати їжу невеликими порціями. Так, щоб її можна було з’їсти одразу, а не зберігати в готовому вигляді. Якщо є можливість обрати між звичайними продуктами й аналогами тривалого зберігання, краще обирати останні. Такі, як молоко в тетрапаках, сирокопчені ковбаси тощо», — радять в установі. 

Також варто придбати запас термопакетів з холодоелементами. Вони можуть частково замінити холодильник за потреби.

Соліть м’ясо та рибу

Свої поради щодо зберігання продуктів без холодильника опублікував і відомий шеф-кухар Євген Клопотенко. Так, щоб зберегти м’ясо, кожен шматок потрібно обгорнути папером, потім рушником, скласти щільно в металеву ємність та виставити на вулицю. 

«Ще один лайфхак, аби зберегти м’ясо без холодильника, скласти його в каструлю чи скляні банки та добре пересипати сіллю. Також можна зробити сольовий розчин на 500 мл холодної води 10 ст. л. солі. Аби потім вживати таке м’ясо, попередньо його потрібно вимочити у воді, щоб позбутися зайвої солі», — радить кухар. 

За допомогою солі можна зберегти й рибу. Очищену її потрібно скласти в металеву ємність, добре пересипати сіллю та поставити в прохолодне місце.  

«Потім таку рибу можна вимочити у воді та смажити або висушити. Сушена риба має довгий термін придатності та не потребує спеціальних умов зберігання», каже Клопотенко.

Можна без холодильника зберегти й вершкове масло та сир. Так, масло необхідно обгорнути в пергаментний папір, скласти в ємність та залити холодною, трішки підсоленою водою. Накрити зверху тарілкою та поставити на неї щось важке. 

«Виставте ємність на вулицю, якщо мінусова температура, спустіть у льох, підвал або виберіть інше прохолодне місце. Сир добре зберігається без холодильника, але його обов’язково потрібно скласти в пакет та добре завернути, аби він не підсушувався», радить кухар.

Читайте також: Енергетичний терор: що робити при відключенні світла, газу та води

Фото: sobor.com.ua