У яких країнах можна оформити український паспорт, чи позбавлять колаборантів пенсій і чи відключатимуть електроенергію – головні теми, які цікавили українців з 20 по 26 лютого

ТОП-3 теми за кількістю реакцій і поширень:

Ще у двох країнах оформлюватимуть українські паспортні документи

ID-картки та закордонні паспорти відтепер можна оформити ще у двох країнах ЄС — Словаччині та Чехії. Поки заяви на виготовлення документів приймають у тестовому режимі в спеціально облаштованих мікроавтобусах у Братиславі та Празі. З наступного тижня також стане доступною послуга обміну посвідчення водія.

Перших колаборантів позбавлять пенсій уже до середини року

Колаборантам та державним зрадникам не виплачуватимуть пенсії. Як заявила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович в ефірі телемарафону, перші приклади позбавлення пенсійних виплат таких людей варто очікувати до середини року — після того, як три відповідні законопроєкти ухвалять. Виплату пенсій припинятимуть одразу після набуття чинності обвинувального вироку суду. Після відбуття покарання виплати поновлюватимуть.

Відключення електроенергії можливі лише в деяких регіонах

В Україні збільшились обсяги споживання електроенергії, проте дефіцит потужності в енергосистемі відсутній і наразі не прогнозується. Про це повідомили як в Укренерго, так і Міністерстві енергетики. За словами міністра енергетики Германа Галущенка, нетривалі відключення електроенергії в окремих регіонах можливі у зв’язку з ремонтами електромереж. Окрім цього, відключення застосовуватимуть у разі різкого зростання споживання електроенергії.

Інші новини, які цікавили українців:

Кошти для погашення боргів перед внутрішніми переселенцями з’являться до кінця місяця

Державну допомогу на проживання цього року отримали не всі внутрішньо переміщені особи, які мають на неї право. Як розповіла міністерка соціальної політики Оксана Жолнович в ефірі телемарафону, заборгованість виникла через брак готівкових коштів у казначействі. Проте посадовиця запевнила, що призначення таких виплат є, і всі, хто має право на такі кошти, їх отримають. Орієнтовно всю необхідну суму доберуть до березня. За її словами, звертатися на гарячі лінії для отримання коштів не потрібно, адже відомості є — і відповідно до них і виплачуватимуть заборгованості.

Кому та на скільки підвищать пенсію з 1 березня

17 лютого Прем’єр-міністр Денис Шмигаль анонсував березневе підвищення пенсій. За його словами, індексація має відбутися на 20 %, а перерахунок торкнеться понад 10 млн пенсіонерів, тобто майже всіх. При цьому міністерка соціальної політики Оксана Жолнович зазначила, що пенсії в середньому зростуть на 400–700 грн. Офіційних даних щодо остаточного ухвалення постанови про індексацію наразі немає. Однак ми уважно вивчили проєкт цієї постанови й дізналися, що саме має статися з пенсіями в березні. Аналіз читайтет тут.

Підвищення пенсій після індексації становитиме від 100 до 1500 грн

Уже в березні українцям підвищать пенсійні виплати на 20 %. Наразі проєкт щодо індексації ще не затверджено, проте попередній варіант оприлюднено на сайті Федерації профспілок України. Відповідно до нього, мінімальне підвищення після проведення індексації становитиме 100 грн, а розмір максимального не може перевищувати 1500 грн з урахуванням першочергового спрямування видатків на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану. За словами міністерки соцполітики Оксани Жолнович, середній розмір підвищення становитиме від 400 до 700 грн.

У половини українців під час війни зменшилась зарплата

Під час повномасштабної війни зарплати зменшилися в 48 % українців. Про це свідчать результати дослідження, проведеного соціологічної групою «Рейтинг». Відповідно до нього, з 24 лютого 2022 року у 20 % українців заробітна плата зменшилася на 10–25 %, у 17 % — на 25–50 % і у 11 % — на понад 50 %. Не змінилася заробітна плата в 43 % опитаних. Зросла ж — лише у 9 % українців.