Вінничанка зібрала колекцію з 80 орхідей

Тетяна Русановська з Вінниці понад шість років захоплюється орхідеями. За цей час жінка зібрала колекцію з 80 рослин різних видів і сортів. Переконує, що при дотриманні основних правил, кожен може домогтися, щоб рослини мали здоровий вигляд і пишно квітнули. Про власний досвід вирощування квітникарка розповіла спеціально для «Соціальної інформаційної платформи».

Першу орхідею вінничанці подарував чоловік. Як і більшість початківців, тоді Тетяна припустилася помилок, які стали фатальними для рослини.

«Горщик квітки був пошкоджений, тому я вирішила її відразу пересадити. Я не мала жодних знань, тому пересадила глибоко, добре полила й поставила на підвіконня на балконі, де часто відчиняла вікно. Протяг, занадто багато вологи, холодна вода — і як результат, рослина загинула», згадує господиня.

Тоді жінка вирішила придбати кілька уцінених рослин на розпродажу. Вони й поклали початок її колекції. Тепер у ній є великі й зовсім мініатюрні, посаджені в окремі горщики й у вигляді композицій з кількох рослин. А різноманіття кольорів і відтінків просто вражає!

Як вибрати орхідею

При купівлі орхідеї, радить господиня, насамперед треба звертати увагу на коріння: просіть, щоб вам показали його. 

«Зазвичай, у прозорих горщиках коріння добре видно. Воно повинно бути товсте й зелене. Якщо ж тонке чи коричневе — там вже є процес гниття. Перевірте, наскільки добре рослина тримається в горщику. Якщо в неї міцне, здорове коріння, воно настільки обплітає субстрат, що рослина в горщику навіть не поворухнеться. А якщо вона вільно повертається в різні боки — ймовірно, з корінням проблема», розповідає господиня.  

Також треба подивитися на шийку рослини — місце, де починають рости листки. Вона повинна бути досить товстою. Також добре, якщо на ній ростуть молоді корені. Коли ж принесли додому нову рослину, то варто кілька днів її не зачіпати й навіть не поливати, дати час акліматизуватися. Бажано поставити окремо від інших, щоб перевірити, чи не заражена вона хворобами або шкідниками. 

Полив

За словами Тетяни, рослина сама підказує, коли настав час її поливати. 

«Перше — це коріння. У прозорому горщику ви побачите, що воно стало світло-сірого кольору. По-друге, вага. Сухий субстрат буде дуже легким, а вологий — важким. Мені подобається полив методом замочування. Горщик, у якому росте орхідея, повинен мати багато дірочок — це добре і для провітрювання коріння, і для поливу. Я занурюю його в ємність з водою кімнатної температури на 30–40 хвилин. Потім воду зливаю. Таку процедуру проводжу приблизно раз на місяць», ділиться квітникарка.

За словами Тетяни, орхідеї люблять ранковий полив, тому краще його планувати на першу половину дня.

Пересаджування

Пересаджування потребують рослини, які «переросли» свій горщик. Їхнє коріння не поміщається в ньому. 

«Акуратно дістаємо рослину, робимо ревізію коріння. Усі сухі та гнилі корінці відрізаємо. Зрізи змащуємо зеленкою або притрушуємо порошком з активованого вугілля. Даємо просохнути перед тим, як саджати. Часто в магазинних орхідей серед коріння можна знайти залишки торф’яного стаканчика або поролонову подушечку — їх викидаємо. У новому горщику я завжди роблю багато додаткових дірочок, щоб повітря циркулювало», каже Тетяна.

У природі орхідеї ростуть на деревах. І в домашніх умовах їхнє коріння потребує багато повітря та світла. Саме тому для цих рослин обирають прозорі горщики. Пересаджуванням можна дорослу орхідею розділити на дві рослини. Наприклад, коли в неї наросло багато повітряних коренів. Або коли нижні листочки висохли й утворилося високе стебло.

«Орхідею можна омолодити. Я зрізаю верхню частину з  максимальною кількістю коріння. Зріз замащую зеленкою, підсушую. Саджаю у свіжий субстрат — для орхідей це кора. Всередину кладу трішки моху сфагнуму. Він добре тримає вологу й певним чином дезінфікує середовище в горщику. Після пересаджування кілька перших днів не поливаю рослину, щоб усі ранки затягнулися. Інакше можуть початися гнилісні процеси. А горщик з нижньою частиною старої рослини також не викидаю. Залишаю його в спокої. За хороших умов там повинна вирости нова рослина. Поливати не потрібно. Адже коріння не буде мати, куди віддати вологу, і може гнити. Так орхідея буде поспішати дати потомство. Можна на п’ять хвилин замочити один раз на місяць», розкриває свої секрети вінничанка. 

Цвітіння

Більшість сортів орхідей після цвітіння потребують відпочинку для відновлення сил. У цей час рослину можна готувати для майбутнього квітування. Є також способи його стимуляції. 

«Коли орхідея перецвіла, а квіти опали, я зрізаю верхівку квітконоса на два сантиметри вище від верхньої бруньки. Залишаю рослину набиратися сил. Коли бачу, що з’являється новий листочок, починаю її підживлювати. Я використовую і мінеральні, і біологічні добрива. Для початківців краще брати універсальну комбінацію NPK 20:20:20 (азот, фосфор, калій у рівних частинах). Більш досвідчені квітникарки підбирають різні комбінації цих речовин для різних етапів розвитку рослини. Я завжди використовую половину рекомендованої виробником дози — так можу проконтролювати, як рослина зреагує. У розчині добрива замочую орхідеї під час поливу через один раз, чергуючи з чистою водою», каже господиня.

Вона також ділиться рецептом приготування біологічного добрива для поливу орхідей: шкірки двох бананів потрібно замочити в літрі води на одну добу. Цей розчин використовувати для поливу.

Цвітіння також можна простимулювати. Для цього в магазинах продається спеціальна паста. 

«Спочатку ми обережно знімаємо лусочку на бруньці квітконоса, робимо голкою три-чотири неглибокі подряпини на ній і змащуємо це місце пастою. Через деякий час побачимо, що брунька набубнявіла. З неї може вирости квітконос, або «дітка». Зазвичай, якщо температура в приміщенні висока, виростає «дітка», а якщо прохолодно — виросте квітконос. Додатково місце бруньки можна обмотати зволоженим мохом сфагнумом — це прискорить процес. На одній рослині таку процедуру можна одночасно робити з двома-трьома бруньками, інакше в неї не вистачить сил для розвитку всіх», каже Тетяна.

Розмноження

Розмножувати орхідеї найпростіше «дітками». Їх доросла рослина може давати на квітконосі або біля основи, де виростають повітряні корені.

«Відділяти «дітку» від материнської рослини варто аж тоді, коли в неї з’явиться хоча б три корені, не менше п’яти сантиметрів кожен. Тоді можна акуратно зрізати гострим ножиком, так само замастити зрізи зеленкою на одній і другій рослині. І посадити в маленький горщик у кору з додаванням невеликої частини моху сфагнуму. Через кілька днів починаємо полив і звичайний догляд», розповідає жінка.

Боротьба з хворобами 

Як і всі рослини, орхідеї вражають хвороби та шкідники. При перших ознаках того, що рослина захворіла, її варто ізолювати від інших. Також будь-які інші рослини, які принесли в дім, відразу не ставити поруч з орхідеями, аби не відбулося зараження.

«З мого досвіду, найстрашніший шкідник — червоний кліщ. Також борошнисту росу майже нереально вилікувати. Я завжди ізолюю рослини, якщо підозрюю в них якийсь діагноз. Бувало, що й викидала окремі екземпляри, аби врятувати решту колекції. Для лікування та знищення шкідників працюю хімічними препаратами — зараз їх багато в спеціалізованих магазинах», підсумовує вінничанка.

Фото: з архіву Тетяни Русановської

Авторка: Світлана Шевчук