Переваги пасинкування помідорів: більші плоди, ранній урожай

У минулому номері «Пенсійного кур’єра» ми розповіли, як правильно пасинкувати огірки. Сьогодні розповідаємо про пасинкування помідорів, яке необхідно провести у червні. Як розповіла «Пенсійному кур’єру» вінничанка Тетяна Орєхова, яка понад 10 років займається вирощуванням овочів на присадибній ділянці, пасинкування помідорів дозволяє отримати більш ранній урожай і більші плоди.

«Видалені відростки не забиратимуть на себе величезну кількість поживних речовин, а кущ гарно провітрюватиметься. Це сприяє профілактиці багатьох захворювань: як грибкових, так і бактеріальних. Крім того, за прорідженим кущем значно легше доглядати, підв’язувати і збирати урожай. У рослини розтягується термін плодоношення, у теплицях в умовах штучного освітлення та обігріву він взагалі необмежений», – розповідає вінничанка.

Пасинкуванню підлягають тільки високорослі (індетермінантні) та середньорослі (напівіндетермінантні) сорти томатів. Низькорослі та штамбові сорти пасинкувати необов’язково.

«Я починаю видаляти пасинки як тільки на кущі з’являється перший квітонос і продовжую аж до осені. Ну, або поки мені не набридне, вистачить сил, часу і терпіння. Так-так, томати люблять, аби їм кланялися весь сезон. У серпні я також прищипую верхівку, щоб дати можливість встигнути визріти усім зав’язям перш ніж почнуться осінні заморозки», – ділиться власним досвідом Тетяна.

Вона додає, що формує у своїх кущів два стовбури. Коли на основному стеблі з’являється цвіт, під ним варто залишити один пасинок. Таким чином отримаємо два головних стовбури – центральне стебло і пасинок під першою квіткової гілкою. Тепличники свої томати ведуть у один стовбур, чим збільшують кількість зав’язей.

«Обрізати пасинки – саме обрізати чи вищипувати, в жодному разі не обривати – потрібно так, аби залишався маленький пеньочок.  Він буде перешкодою для росту нового пасинка на місці видаленого. Також я обрізаю кілька листків під першим пасинком. Безболісно для рослини вважається видалення трьох пасинків та трьох листків за один раз», – наголошує господиня.

У процесі вегетації необхідно слідкувати і щотижня видаляти нові пасинки і листя. Часто томатні кущі у серпні залишаються майже без листя – це нормально.

Тетяна зауважує, що можна формувати кущ і у три стебла, але розраховувати на швидкий урожай і великі плоди в такому випадку не варто, адже живлення рівномірно розподіляється між усіма ярусами рослини. І хвороби при загущених джунглях не забаряться.

«Такий догляд мої рослинам я забезпечувала завжди, бо є чітке розуміння:  якщо не видаляти пасинки, на яких теж буде формуватися зав’язь, плодів буде значно більше. Але вони будуть дрібними та довго дозріватимуть. А так я завжди маю хороший урожай. Звичайно, потрібно ще забезпечувати профілактику, а часом і лікування хвороб томатів. Адже через фітофтору чи бактеріоз можна втратити урожай за кілька днів. Торік помідори гарно дозрівали ще у вересні, якби не ранні заморозки, то, мабуть, збирала б урожай ще в жовтні. Моє головне правило у догляді за усіма культурами: заплющ очі та ріж без жалю! Тоді рослина віддячить великими ранніми плодами», – підсумувала господиня.

Газета «Пенсійний кур’єр» №24 (994) від 17 червня 2022 року