Декомунізація набуває в Україні нового значення. Тепер це не просто декомунізація, а дерусифікація усього українського топонімічного простору: міські, сільські та селищні ради ухвалюють рішення про перейменування вулиць, провулків, проспектів, площ, парків та скверів. Відповідно, українців турбує питання: а чи не стане це черговою правовою проблемою, чи не доведеться оббивати пороги різних інстанцій, витрачати гроші на зміну тихі чи інших документів. «Кур’єр» дослідив питання.
Що з пропискою
Перше питання, яке виникає: чи потрібно змінювати місце реєстрації в паспорті, тобто оновлювати дані про прописку. Юристи запевняють: ні. Законодавство не передбачає обов’язку вносити подібні відомості, оскільки зміна назви вулиці не є зміною реєстрації місця проживання як такого. Перереєстрацію місця проживання можна здійснити, але не спеціально, лише тому, що змінилася назва вулиці, а попутно. Скажімо, під час обміну паспорта, вклеювання нових фотокарток, зміни прізвища, тобто, коли в людини виникне безпосередня потреба змінити сам документ.
Як розповів юрист Валентин Красовський, у разі прийняття рішення про перейменування вулиць (проспектів, бульварів, площ, провулків, кварталів тощо) чи при зміні нумерації будинків відповідні зміни вносяться до реєстру територіальної громади. При цьому усі попередні топонімічні назви та інші дані там теж обов’язково зберігаються. Звісно, за побажанням людини, нова інформація може бути внесена до її документів, але такого обов’язку закон не передбачає.
Як бути з документами на нерухомість
Тут ситуація аналогічна. Документи, що засвідчують право власності на нерухомість, залишаються чинними навіть у випадку зміни назви вулиці, на якій вони розташовані.
У випадку перейменування вулиці, на якій розміщена нерухомість, українським законодавством не передбачена необхідність внесення змін до документа про право власності на нерухоме майно. Зокрема, свідоцтва про право власності, свідоцтва про право на спадщину, договору купівлі-продажу, дарування тощо.
Водночас, у разі потреби, власник майна, стосовно якого відбулися зміни, має право звернутися до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно із заявою про внесення змін. Така необхідність може виникнути, наприклад, у разі купівлі-продажу чи дарування нерухомості.
Отож, якщо людина бажає продати, подарувати або передати у спадок свою нерухомість, у документах, які будуть оформлюватися на нового власника, вже буде вказана нова назва.
Виняток із правила
Єдині суб’єкти, для яких передбачено процедуру зміни документів у разі перейменування, — це підприємці та підприємства. Однак процедура безоплатна (без адміністративного збору) та не має визначеного терміну для внесення змін. А відповідні документи до держреєстратора можна подавати у будь-якому районі по всій території України (тобто, якщо фірма формально зареєстрована у Луцьку, а працює по факту у Києві, то можна подати документи у Києві, а реєстратор сам перешле їх у Луцьк і проведе всі необхідні зміни).
Газета «Пенсійний кур’єр» №21 (991) від 27 травня 2022 року
Читайте також: Як діяти, якщо втратили паспорт?