Стрес розбалансовує організм і «б’є» по хронічних хворобах, — імунолог

Українці пережили чи не найважчу зиму з часів незалежності. Хронічний стрес через обстріли, відключення світла, втрату домівок і рідних позначається на здоров’ї. 

Як зазначив у коментарі соціальній інформаційній платформі лікар-імунолог, кандидат біологічних наук Борис Донськой, стрес має свої позитивні функції для організму, проте невимовно виснажує його. 

Стрес каталізатор 

«При стресі наднирники починають виробляти великі дози гормонів стресу:  кортизолу та адренокортикотропного гормону. Це все зроблено для підвищення рівня метаболізму, чутливості м’язів, провідності нервових волокон. Щоб базові функції життєздатності в цей момент працювали на максимальному рівні: битися, тікати, ховатися. Це нам дає на кілька днів колосальну мобілізацію: ми можемо не спати, не їсти, витримувати більші фізичні навантаження, ніж могли зазвичай. Але цей механізм недовготривалий. Біологія може брати кредит лише у свого майбутнього. Тому через певний час ми досягаємо ситуації з точністю до навпаки: коли виснажуються м’язи, нерви, гормони, метаболізм переходить у неконтрольовані рамки усе це отруює організм і він стає слабшим, не може виконувати навіть обов’язкові речі», пояснює лікар.

Довготривале функціонування в такому режимі виснажує й через певний час людина стикається з такими ж проблемами зі здоров’ям, але вже з ослабленим і розбалансованим організмом. 

«Стрес не викликає конкретної хвороби. Але всі слабкі місця загострює, послаблює й переводить органи та системи у вразливіший стан. Шукати конкретні захворювання (нирок, кишківника чи чогось іншого) немає сенсу. Бо саме там, де у вас накопичувались певні проблеми, воно й «відізветься». Стрес виснажує імунну та всі інші системи. Організм «лізе в борг» до своїх ресурсів і стає слабшим. У результаті буде реактивація певних хронічних, інфекційних, вірусних захворювань або хронізація тих хвороб, які були до цього часу», каже імунолог.

Турбота про себе

Особливо уважними до свого здоров’я необхідно бути літнім людям, у яких часто чимало хвороб, у тому числі й хронічних. 

«На хронічних хворобах або своїх слабких місцях треба якраз фокусуватися. Не можна думати: «Тут війна, а я що піду до терапевта тиск міряти?». Якраз навпаки: у такі моменти треба надати серйозного значення тиску, серцебиттю. Хто має проблеми з ендокринною системою теж розробити програму, щоб контролювати глюкозу, інсулін. Зараз, можливо, хвороби й не дають про себе знати, але вони обов’язково «наздоженуть», якщо махнути на них рукою», зазначає Борис Владиславович.

Лікар радить максимально старатися брати свої нерви під контроль. Регулювати свій день, мати розклад, обов’язково фізичну активність. 

«Українці вже довго живуть у нинішній реальності й у ній треба знайти те, що буде відволікати від стресу. Необхідно влаштовувати собі регулярне розвантаження через улюблені заняття та спілкування з рідними, друзями», радить імунолог. 

Приймання вітамінів

Ще одна актуальна тема весни приймання вітамінів при так званому весняному авітамінозі. Лікар пояснює: якщо людина збалансовано харчується й у її раціоні є фрукти, овочі, м’ясо, печінка, потреби в додатковому вживанні вітамінів немає. 

«Якщо ж харчування нерегулярне, розбалансований раціон, то, звісно, вітаміни можна попити. Але потрібно пам’ятати, що вони не замінюють повноцінного харчування. Певним категоріям вони, звісно, показані: вагітним, дітям, особливо тим, які мають проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Але краще нехай лікар пропише, що саме потрібно вживати»,  каже імунолог. 

Водночас лікар не схильний до критики вживання вітамінів навесні. 

«Я б особливо не критикував нашу ритуалізацію весняного вживання полівітамінів. Неможливо їх стільки випити, щоб досягти гіпервітамінозу. Але якщо людина купує вітаміни й для неї це певний ритуал оздоровлення, якщо це її заспокоює й вона таким чином ухиляється від стресу, то, можливо, і не варто критикувати такі підходи. Адже психологічно людині стає краще від думки про те, що вона піклується про себе», підсумовує лікар. 

Авторка: Тамара Тисячна

Фото: apostrophe.ua