Сезонна алергія: на що реагує організм та як полегшити симптоми

У період активного цвітіння дерев та рослин навесні в чималої кількості людей проявляється сезонна алергія. Свербіж, почервоніння очей, сльозотеча, атопічний дерматит, чхання, закладеність носа, задуха, сухий кашель це далеко не повний перелік неприємних симптомів прояву цього захворювання. 

Наразі основними збудниками, які спричиняють алергію по всій Україні, є береза та інші рослини родини березових, а також ясен та його родичі, — розповіла «Вільному радіо» професорка кафедри фармації Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова Вікторія Родінкова.  

«Це дві основні групи, які одна за одною цвітуть. Люди, які реагують на березу, не обов’язково реагують на ясен. Але якщо людина реагує на березу, то вона, як правило, реагує і на граб, і на вільху дуже часто. Тому що в берези та граба структура алергенів подібна. І ще вільха, яка починає цвісти першою, і ліщина. Люди починають на них реагувати, потім починає цвісти береза. Потім граб, який одночасно цвіте з березою. А потім це все ще й закінчує дуб», — каже науковиця. 

Як правило, полегшують прояви алергії антигістамінні препарати. Втім, за словами науковиці, вони не усувають причину, а діють лише на модератор запалення гістамін. 

«Це речовина, яка виділяється в нашому організмі, коли він бачить якийсь ризик, небезпеку. І включається механізм: «бий цю небезпеку за допомогою хімічних речовин, які цю небезпеку усувають». І ось ця хімічна речовина, яка покликана вбити алергени, і викликає симптоми нежитю, почервоніння шкіри, опухання губ», — каже експертка. 

Проте сезонну алергію можна вилікувати. За словами професорки, таке лікування тривале, але може допомогти надовго забути про прояви алергії. Йдеться про метод алергоспецифічної імунотерапії (АСІТ) або алерген-імунотерапії (АІТ). Його суть полягає в тому, що в організм людини вноситься невелика кількість алергену, на який вона реагує на постійній основі. 

Сьогодні також доступні методи діагностики, які дозволяють дуже швидко виявити, на що саме в людини алергія.

«Зараз у нас взагалі вся діагностика алергії відбувається на молекулярному рівні. Є тести, які за один прийом можуть показати, на що в тебе алергія. І це приблизно 99,9 % усіх алергенів, які відомі людству на сьогодні. Їх можна визначити, здавши один раз кров», — наголошує Вікторія Родінкова.


фото: allergy.in.ua

Поради від МОЗ

Найкращий спосіб позбутися алергії це уникати алергену. Але якщо йдеться про пилок рослин, це може бути досить важко. 

Втім, існують способи полегшення симптомів: 

  • носіть маску на вулиці. Вона зменшить кількість частинок пилку, який ви вдихаєте;
  • залишайтесь вдома, якщо на вулиці сильний вітер. Зачиняйте у вітряну погоду вікна. Уникайте прогулянок з 10 до 15 години;
  • після прогулянок ретельно мийте руки, прийміть душ, виперіть одяг;
  • частіше проводьте вологе прибирання в приміщеннях.

Календар цвітіння дерев та рослин, а також прогноз алергії в Україні можна відстежувати на спеціальній інтерактивній мапі: allergy.in.ua.

Авторка: Тетяна Кузь, головне фото: apteka-ds.com.ua