«З українських вʼязниць налагодили цинічну схему обману родичів військових», — експертка

Особливістю російсько-української війни, яка триває вже вісім років, є її інформаційна складова. З боку росії завжди ширилася маніпуляція, перекручування фактів та відверта брехня. Головна редакторка проєкту «По той бік путінської брехні» Альона Романюк розповіла в ефірі Громадського радіо про останні фейки росіян та тенденції дезінформації.

Фейк щодо обміну полоненими

У вересні в соцмережах «гуляла» неправдива інформація про обмін близько сотні полонених між українською та російською сторонами. Втім, незрозуміло, навіщо це росіянам.  

«У мене немає чіткої відповіді, але є кілька гіпотез. Фейк може бути спрямований на внутрішню аудиторію. Вони хочуть показати, що тривають обміни. А далі росіяни готують підґрунтя для поширення тези про проведення мирних переговорів. Через різних псевдоекспертів постійно вкидається дезінформація про те, що війну треба вже закінчувати й сідати за стіл перемовин. Україна ж має дуже чітку позицію щодо цього питання, тому не піддається на такі провокації», — пояснює експертка. 

Ще одна гіпотеза, за словами Романюк, — це намагання перебити тему з нелегітимними «виборами до місцевих органів влади» на тимчасово окупованих територіях, які влаштувала росія у вересні. 

«Їх ніхто не визнає, немає ніяких зовнішніх спостерігачів. Тому обмін полоненими — одна з тем, яка мала б відвернути увагу. Важливо розуміти, що лише на офіційних українських ресурсах можна дізнатись про обміни. Усе, що поширюється анонімними чи російськими телеграм-каналами є вкидами, провокаціями чи брехнею», — зазначає Альона Романюк. 

Про шахрайські схеми

Експертка пояснює, що у шахраїв багато схем, які спрямовані на українців загалом і на більш специфічні групи. Зокрема, йдеться про рідних військовослужбовців, котрі не виходять на звʼязок. Шахраї телефонують чи пишуть рідним, мовляв, у них є якась інформація, вони нададуть можливість поговорити тощо. Близькі хапаються за цю соломинку, готові віддати останні кошти.

«З українських вʼязниць також налагодили цинічну схему щодо обману рідних військовослужбовців. Існують групи та чати, де близькі військових обмінюються між собою інформацією. Туди додаються кілька людей під прикриттям. Вони вигадують легенду, що десь служать. Потім пишуть у чат, що перебувають у психдиспансері якогось міста, де лежать цілі відділення контужених чи без памʼяті наших хлопців. Шахраї кидають фотографії, які насправді належать російським військовим. Далі вони кажуть, що лікарі нічого не хочуть казати, тому треба особисті дані, щоб дізнатися більше інформації. І рідні військових надсилають прізвища та імена, дати народження тощо. Потім аферисти переходять на особисте спілкування телефоном і виманюють гроші», пояснює схему експертка. 

Тенденції дезінформації

За словами Альони Романюк, зараз зростає кількість маніпуляцій, які спрямовані на те, щоб пересварити українців між собою. Росіяни намагаються сіяти якомога більше ворожнечі, підривати нашу віру в перемогу та у владу. 

«Для цього вони використовують правдиву інформацію, що спрямована на дискредитацію. Наприклад, журналісти-розслідувачі роблять дійсно хороші матеріали. Російські пропагандисти беруть конкретне твердження з матеріалу, додають йому певного контексту. Мовляв, це не окремі випадки, а система. Далі вони в соціальних мережах за допомогою реклами через одноразові акаунти поширюють ці тези», — зазначає Романюк. 

Російські вкиди спрямовані на емоційне сприйняття. Вони використовують частину правдивої інформації, тому схвильовані українці лайкають такі дописи та поширюють.

«Зараз несеться нова історія про те, що в Києві, а потім по всій Україні перекриватимуть частини районів, перевірятимуть усіх чоловіків та шукатимуть дезертирів. У мене багато запитань, як це зробити фізично. Усе це несеться по чатах військових. Першоджерелом такої інформації є проросійське видання «Политика страны», яке посилається на своє джерело у МВС. На жодному українському ресурсі такої інформації немає. Мої джерела також не підтверджують її», — наводить приклад експертка. 

За словами Альони Романюк, росія часто використовує старі фейки. Наприклад, що якісь силовики ходитимуть по квартирах та будинках. Ще на початку пандемії росіяни лякали, що до кожного приходитимуть додому люди в білих халатах для вакцинації. І все це нібито відбуватиметься примусово.

Як треба перевіряти інформацію

Експертка радить перевіряти інформацію, яка трапляється в соцмережах. А найкраще — черпати інформацію лише з перевірених джерел:

  • краще відфільтрувати для себе джерела інформації. Треба вийти з усієї бульбашки російських і анонімних телеграм-каналів, зі всяких груп «На свині», «На кобилі» тощо;
  • підпишіться на якісні ресурси;
  • якщо раптом хтось каже, що ваші рідні перебувають в якійсь лікарні якогось міста, то сконтактуйте з місцевими волонтерами. Завжди можна знайти тих, хто поїде й перевірить, чи є там відділення з тяжкохворими військовослужбовцями;
  • ставте питання незнайомим людям про те, хто вони, з якої частини чи відділення. Дізнайтесь базові речі;
  • звертайтеся до журналістів чи фактчекерів, які допоможуть перевірити інформацію.

Фото: фейсбук-сторінка Альони Романюк